Türkiyeden Haberler

Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Alevi Bileşenleri”nin dışına çıkarıldı

Antalya Alevi Bileşenleri, Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği”nin, Antalya Alevi Bileşenleri”nin dışına çıkarılmasına karar verildiğini bildirdi.

Antalya Alevi Bileşenleri”nden yapılan yazılı açıklamada, geçmişte ve günümüzde Anadolu Alevilerinin asimilasyonu için farklı güçler ve çevrelerce sürekli bir gayret ve çaba sarf edildiği iddia edildi.

Bu güçlerin ve çevrelerin çoğunlukla masumane bir görüntüyle çıktıkları, Alevi örgütlerinin içerisine sızmayı başardıkları kaydedilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

“İki yıl önce kurulan Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği, yaklaşık altı ay önce Antalya Alevi Bileşenleri”nin içine dahil olmuştur. Bu örgütle ilgili farklı kişilerden aldığımız duyumlarda, bunların cemaat yapılanmasında oldukları ve bulundukları ortama göre davrandıkları, Alevi inanç örgütlerinden tutun da siyasal partilerden, sivil toplum kuruluşlarına kadar değişik kurumlara sızma taktikleri içerisinde oldukları belirtilmiştir. Bu derneğin yöneticileri Sünni din anlayışı çerçevesinde telkinler yapmaktadır.”

Söz konusu derneğin saha eylemlerinde de hiçbir zaman görülmediği belirtilen açıklamada, derneğin bazı konularda kendi başına ve gizli şekilde hareket ederek kamu alanında kendine rant sağlamaya çalıştığı öne sürüldü.

Açıklamada, “Alevi yol öğretisi gereği Antalya Alevi Bileşenleri olarak yaptığımız değerlendirmelerde, Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneğinin Antalya Alevi Bileşenleri”nin dışına çıkartılmasına karar verilmiştir” ifadesi kullanıldı.(AA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün