Türkiyeden Haberler

Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği’nden Akit’e Tepki

Akit Gazetesi’nin Arap Alevileri hedef gösterdiği haberden sonra Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği basın açıklamasıyla iktidara yakın Akit Gazetesini kınadı.

Basın açıklamasını Dernek adına Süleyman Sayar okudu.

Açıklamanın tamamı söyle:

“Akit Gazetesi Alevi düşmanlığı yapmaya devam ediyor. Islah haber ajansından alarak yayınladıkları haberde ‘Suriye’de Esed rejimini korumak adına uzak ülkelerden Rus, Şii, Komünist, Sosyalist ve Nusayrilerden oluşan yerli yabancı asker ve militanlar, sivillere yönelik dünya tarihinde unutulmayacak katliam ve işkencelere devam ediyorlar.’ İfadesini kullanarak Nusayrileri işkenceci ve katliamcı olmakla suçlayan gazete ayrıca Nusayrilerin, Hatay-Samandağı’ndan İskenderun’un güney batısına doğru uzanan bölgede ve Antakya’ya bağlı Harbiye kasabası ile Antakya’nın Armutlu mahallesinde oturan ve bu bölgenin hemen güneyinden itibaren devam eden; Suriye’nin Lazkiye şehri merkez olmak üzere Lübnan’a kadar uzanan alanda yaşadıklarını belirtmektedir.

Mahalle mahalle Nusayrilerin veya Arap Alevilerin yaşadıkları bölgeleri işaret etmeleri bizleri hedef gösterdikleri anlamına gelmektedir. AKP, Suriye’de yürütülen savaş politikalarıyla ilgili özellikle Sünni kesimin algısını yönetmeye çalışarak Esad’ın Aleviliğini ön plana çıkarmaya başladı.

AKP, sınırları cihatçı çetelere açmış, Antakya cihatçı çetelerin her anlamda üssü haline getirilmiştir. IŞİD’in ise baştan beri Hatay ile ilgili yaklaşımları ortadadır. Alevilerin katledilmesi gerektiğini her fırsatta vurgulamaktadır. AKP İktidarı ve yandaş medya da aynı şekilde Alevileri hedef göstermektedir. Diyanet İşleri başkanının Alevilerin Müslüman olmadığını ima eden açıklamaları da tesadüf değildir.

Reyhanlı katliamını, Suruç katliamını, Ankara katliamını cihatçı çeteler düzenlemişken bunlara karşı söz söylemeyenler Alevileri hedef gösteren bu tarz haberleri planlayarak yapmaktadırlar. Arap Alevilerle ilgili rapor niteliği taşıyan bu haber ile Akit bizleri çok açık bir biçimde hedef göstermiştir.

Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Bu provakatif girişimlere bir son verilsin. Ayrıca milletvekillerinden de talebimiz bu saldırıların mecliste dillendirilmesi ve hesabının sorulmasıdır. Suriye’deki yeni gelişmelerden sonra cihatçı çeteler daha kalabalık olarak Hatay sınırından geçiş yapmaktadır. Bu süreçte bu haberin hedef göstererek yapılması halkta ciddi kaygı ve güvensizlik yaratmaktadır.

Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği Girişimi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün