Türkiyeden Haberler

Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği’nden Maraş Katliamı Anması

Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği üyeleri 1978 yılında yaşanan ve 103 kişinin öldüğü ‘Maraş Katliamının 37’nci yıl dönümünde basın açıklaması ile yaşanan katliama tepki gösterdi.

Maraş’ta 1978 yılında alevi kökenli vatandaşlara yönelik başlatılan ve kamuoyunda ‘Maraş Katliamı’ olarak bilinen resmi kayıtlara göre 103 kişinin öldüğü olaylarda hayatlarını kaybedenler için Şanlıurfa Alevi Kültür Derneği üyeleri bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Sırrın Mahallesindeki Cem Evi önünde ellerinde ‘Sevgi bizim dinimizdir, Sistemin Alevisi olmayacağız, Benim Kabem insandır, Gelin Canlar Bir olalım, İnadına Barış İnadına Özgürlük, pankartları taşıyan yaklaşık 100 kişilik gurup ‘Maraş’ı unutma, Unutturma’ sloganları attı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Alevi Kültür Derneği Şube Başkanı Reşit Burhan, Maraş katliamını unutmadıklarını ifade ederek şunları söyledi.

“Devlet Maraş’ta meydana gelen ve zamanın valisi, emniyet müdürü ve içişleri bakanında bilgileri dahilinde olan ancak hiçbir tedbir alınmadan bir hafta süren ev ve sokaklarda alevi katliamlarına göz yummak suretiyle en az bu suçu işleyen caniler kadar gerekli tedbirleri almayan devlet erkanı da suçludur” diye konuştu.

http://eyyubiye63.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün