Türkiyeden Haberler

Seyit Rıza’nın hayali Kobanê’de yaşıyor

HDP, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin yıl dönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda, “Seyit Rıza’nın hayali bugün Kobanê direnişinde yaşıyor ve direnenler başarıya adım adım yürüyor” denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Dersim soykırımı döneminde Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 77. yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. “Seyit Rıza’nın hayali bugün Kobanê direnişinde” başlığı ile yayınlanan mesajda, katliam telin edilirken, “Seyit Rıza ve arkadaşları Dersim halkının, Kürt halkının onurlu direnişine öncülük ettikleri için hedef alındılar. Bu idamla halkın meşru isyanı, büyük direnişi kırılmak istendi. O dönemin yönetimi, 75 yaşındaki Seyit Rıza’yı idam edebilmek için yaşını küçülttü, oğlunu ise yaşını büyüterek idam etti. Son arzusunun aksine, Seyit Rıza’nın gözü önünde oğlunu idam ederek, O’na çok büyük bir acı yaşattı” hatırlatmasında bulundu.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerinin açığa çıkması istenen açıklamada, bunun mücadelenin en doğal hakkı olduğu belirtilerek, şu görüşlere yer verildi: “Dersim katliamını gerçekleştirenler, Alevi toplumuna karşı bu insanlık suçunu işleyenler, Kürt halkına asla unutmayacağı bu trajediyi yaşatanlar tarihin lanetli sayfasında yer aldılar. Seyit Rıza ve arkadaşları ise büyük direnişleriyle tarihin onurlu sayfalarında, halkların vicdanında ve zihninde her zaman hatırlanıyor ve hatırlanacak. Türkiye’nin farklı halkları ve inanç grupları, tüm ezilenleri Seyit Rıza ve arkadaşlarının tarihsel direnişine sahip çıktı, onur ve özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesini büyüttü.

Bu özgürlük yürüyüşü bugün Rojava ve Kobanê başta olmak üzere, Kürt halkının bulunduğu her yerde eşit ve demokratik bir geleceği, yeni bir yaşamı inşa etme mücadelesinde sürüyor. Türkiye toplumu, kendi tarihinin karanlık bölümleriyle, katliamlarla, yaşatılan zulümlerle mutlaka yüzleşmeli, bunlarla hesaplaşmayı başarabilmelidir. Hakikatlerin ortaya çıkması, adaletin sağlanması ancak böyle gerçekleşebilir. Seyit Rıza’nın hayali bugün Kobanê direnişinde yaşıyor ve direnenler başarıya adım adım yürüyor. Bir kez daha Dersim katliamını, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idamını lanetliyoruz. Onları ve direnişlerini saygıyla anıyoruz.” (DİHA)

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün