Türkiyeden Haberler

Şükrü Yıldız:”Yezitlere Müsaade etmeyeceğiz,Sağduyulu Olacağız”

Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Şükrü Yıldız, son günlerde artan terör olaylarının ardından meydana gelen olaylarla ilgili toplumu sağduyulu olmaya davet etti. Yıldız, yezid fıtratlara, şeytan ve avanelerinin yapmak istediklerine müsaade etmeyeceklerini söyledi.

7 Haziran seçimlerinin ardından tırmanan terör olaylarını protesto etmek isteyen vatandaşlara Aleviler’den sağduyu çağrısı geldi. Antalya’da 15 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) tarafından ortak bildiri yayımlandı. Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği’nde yapılan toplantıda Başkan Şükrü Yıldız, tarafından okunan açıklamada tüm kesimlere sağduyu çağrısında bulunuldu.

Türkiye’nin dört bir yanının ateş çemberi olduğunu belirten Yıldız, kara bulutların ülkenin etrafında dolaştığını söyledi. Her gün gelen şehitlerinin acısının Kürt, Türk, Çerkez, Laz, Alevi ve Sünni’siyle paylaşıldığının altını çizen Yıldız, “Bunu bahane ederek Kürt vatandaşlarımıza yapılan provokasyonlara karşı geliyoruz. Siz provokasyanlara gelmeyin. Yapılan hareketler toplumumuzu bölmek isteyen mihrakların ekmeğine yağ sürmek dışında başka bir şey yapmayacaktır. Antalya’da, Manavgat’ta, Alanya’da insanları çevirmek, yollarını kesmek Doğulu vatandaş olması hasebiyle kavga etmek, otobüslerin önünü kesip camlarını taşlamak, masum insanlara sopalarla saldırmak hoş şeyler değildir.” dedi.

‘HER KÜRT PKK’LI, HER PKK’LI KÜRT DEĞİLDİR’

Şükrü Yıldız, toplumda oluşan ‘Kürt’ler PKK’lıdır’ algısına da tepki gösterdi. “Her Kürt vatandaşımız PKK’lı değildir. Her PKK’lı da Kürt vatandaşı değildir.” diyen Yıldız, bu nedenle tüm Kürt halkını PKK ile aynı kefeye koymanın ahlaksızlık ve terbiyesizlik olduğunun altını çizdi.

Bu yapılanın insafsızlık olduğunu belirten Yıldız, şu ifadeleri kullandı: “Bizim mücadelemiz terörle, birbirimizle değil. Bizi karıştırmak, birliğimizi bozmak isteyenlerin tuzağına düşmeyelim. 1980 öncesi yapılan faaliyetlerin şu an tekrar sahneye çıkarıldığını görüyoruz. Biz bu oyunu bozmak için bir araya geldik. Bu ülkede yaşayan her millet bu ülkenin asli unsurudur. Kim bu ülkeyi seviyorsa buranın vatadanşıdır. Bu saldırıları yapanlar Anadolu topraklarında yıllarca yapılan bu kardeşliği bölmek isteseler de biz bunlara müsaade etmeyeceğiz.”

‘YEZİD FITRATLARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Yıldız, Türkiye’de ayrıştırma ve kutuplaştırma oluşturmak isteyenlerin olduğunu belirtti. “Yezid fıtratlara müsaade etmeyeceğiz.” diyen Yıldız, şeytan ve avanelerinin yapmak istediklerine müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi. Yıldız konuşmasını şöyle tamamladı: “Allah, insanlar arasında ayrıştırma, kutuplaştırma ve çatışma çıkartmak isteyen Kabil torunlarına yüzyıllar boyunca fırsat vermedi, bundan sonra da fırsat vereceğini düşünmüyoruz. Diken üzerinde yaşadığımız şu günlerde yapılacak her türlü kışkırtmalara rağmen sükunet sağduyu çağrısında bulunuyoruz.”

‘SALTANATLARINI KORUMAK İÇİN NİFAKIN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORLAR’

Toplantıya katılan Anadolu Dernek Federasyonu Başkanı Hıdır Turan da yaşananlara tepki gösterdi, birilerinin ülkeyi farklı yerlere götürmek için çaba sarf ettiğine dikkat çekti. Eskiden bunların düşman fitnesi olarak sayıldığını vurgulayan Turan, şunları kaydetti: “Şimdi kendilerine ‘kardeş’ dediğimiz, vatandaş dediğimiz idareciler olarak seçtiğimiz insanlar bu nifakta başrol oynamaya başladılar. Anarşi varsa bunun sebebini idare edenler bulacak. Çünkü siyaset sorun çözme yeridir. Sorun üretme merkezi değildir. Biz siyasetçileri kardeşçe, dostça birlik ve beraberlik nasıl sağlanacaksa öyle idare etmesini bekliyoruz. Bizim bu kardeşliğimize helal getirmek, ayrıştırmak, idare edenler tarafından böyle bir fitneye sebep olmak içler acısı.”

Şu anda ülkede canların gittiğini ancak idarecilerin mesuliyet üstlenmediğini, çözüm aramadığını anlatan Turan, “Biz ülke için bir şeyler yapma endişesi taşırken, birilerinin saltanatı kaybolmaması için bu nifakın devam etmesini faydalı görüyorlar. Bu ızdırabın dinmesi için bir şeyler yapılması lazım. Fedakarlıkta sınır olmaması lazım. Ne yapılması gerekiyorsa yapılması lazım. Ama bu yapılacaklar ‘bana kaç oy getirir’ hesabını yaparsan bu ülkenin yarınından herkes endişe etsin.” dedi.

Anadolu Hemşehri Dernekleri Platformu Başkanı Deniz Akgün de terörün dili, dini ve ırkının olmadığını, her şekilde insanlık suçu olduğunu söyledi. Akgün, provokasyonlara gelip, bir yerlerin yakılıp yıkılmasının yanlış olduğunu, herkesin sağduyulu olması gerektiğini kaydetti. CİHAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün