Avrupadan Haberler

Suruç Katliamı İngiltere’nin Londra kentinde Lanetlendi

Urfa’nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi önünde Pazartesi günü meydana gelen patlama Londra’da, binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. Kuzey Londra’da Manor House İstasyonu önünde toplanan protestocular Wood Green’e kadar yürüdüler.

Kobanê’ye oyuncak götürmek ve bölgede kütüphane kurmak için yola çıkmayı planlayan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerine yönelik bombalı saldırının düzenlendiği Şanlıurfa Suruç’ta yaşanan patlamanın ardından Türkiye’nin tüm şehirlerinde protesto gösterileri yapılırken Londra’da da Britanya Demokratik Güç Birliği Platformu’nun çağrısı ile yaklaşık 4 bin kişi sokağa döküldü.

Yürüyüşe Demokratik Güç Birliğinin bileşenlerinin yanı sıra, İngiliz ulaşım sendikası RMT, TUSC (Sendikacılar ve Sosyalistler Koalisyonu), insan hakları savunucuları, Savaşa Hayır Koalisyonu gibi gruplarda katılarak patlamayı protesto ettiler. Manor House Underground istasyonunda başlayan yürüyüşte, ‘Katil AKP’, ‘AKP eşittir ISIS’, ‘yaşasın sosyalizm’, ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Bedel ödedik bedel ödeteceğiz’, ‘Suruçta düşene dövüşene bin selam’ sloganları atıldı.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, RMT Sendikası adına merkez yönetim kurulu üyesi John Reed, TUSC adına Jenny Sutton, Rojava dayanışma temsilcisi Glyn Harris, Stop The War Coalition temsilci ile İnsan Hakları Savunucusu Margaret Owen eylemde konuşma yaptı.

surucprotesto1

surucprotesto5

surucprotesto3

surucprotesto

surucprotesto6

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün