Türkiyeden Haberler

Tarsuslular, İştebrak Katliamı’na karşı eylemde

AKP destekli cihatçı çetelerin Suriye’deki İştebrak Köyü’nde gerçekleştirdikleri katliam, 29 Nisan günü Tarsus Halkevi’nin çağrısıyla Tarsus halkı tarafından protesto edildi.

Postane önünde saat 18.00’da başlayan yürüyüş, sloganlarla Yarenlik Alanı’na kadar sürdü. Eylemde “AKP’nin eğitip donattığı cihatçı katiller Suriye’de katliama devam ediyor. Sessiz kalmak katliama ortak olmak demektir” pankartı arkasında yüründü. Yarenlik Alanı’nda Tarsus Halkevi Şube Başkanı Ali abay tarafından basın açıklaması okundu. Eyleme Eğitim-Sen, TKP 1920, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Musalla Halkı, EMEP, CHP ve HDP destek verdi.

Eylemde okunan basın açıklaması şöyle:

“Emperyalist ülkelerin ve onun buradaki teşeronu AKP nin  eğitip donattığı kiralık katiller Suriye’de halkları katletmeye devam ediyor.

Suriye’de 28 Mart’ta İdlip’i, 25 Nisan’da Cisr eş-Şuğur’u ele geçiren El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi öncülüğündeki cihatçı çeteler, Cisr eş-Şuğur’un yaklaşık 3 kilometre güneybatısında yer alan ve çoğunluğunu Alevilerin oluşturduğu İştebrak Köyü’nde katliam yaptı.
Cihatçı çetelerin bu saldırısında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 35 sivil katledildi. Bölgedeki yerel kaynaklar ise bu sayının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Katliamın ardından köyde yaşayanların komşu köy ve kasabalara kaçtığı bildirildi.
Muhacir ve’l Ensar çetelerine yakın bir YouTube hesabında yayımlanan İştebrak Köyü’ne saldırı videosunda, ağır silahlarla yerleşimlerin hedef alındığı, saldırıdan kaçan köy halkının araçlarının yol kenarına yerleştirilen mayınlarla patlatıldığı ve kalabalık gruplar halinde cihatçıların köye girdiği görülüyor.
Hatay’a 12 kilometre uzaklıkta yer alan İştebrak Köyü daha önce de cihatçı çeteler tarafından hedef alınmıştı.

Sokak sokak girip ‘Alevi misin? Sunni misin?’ diye soran ‘Aleviyim’ diyenleri katleden bu cihatçı katillerin kimin tarafından eğitildiğini çok iyi biliyoruz.

Bu katillere başta silah olmak üzere sağlık hizmeti ve gıda veren AKP hükümeti şimdi ise Eğit donat projesi kapsamında bu katilleri ülkemizde eğitiyor. Eğitilen katiller ise Suriye’ye gidiyor halkları katlediyor.

5 yıldır Suriye’de istediğini elde edemeyen Emperyalist ülkeler ve onların işbirlikçileri son çırpınışlarını yaşıyorlar. Çünkü orada yaşayan halklar bu emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı onurlu bir mücadele vermeye devam ediyorlar. Suriye’de yaşayan Aleviler, Sunniler, Araplar, Kürtler, Ermeniler, Hrıstiyanlar yaşadığı toprakları teslim etmemeye kararlılar. Çünkü orada yaşayan halklar ABD’nin ve AKP’nin onlara özgürlük getirmeyeceğinin farkındalar.

Tüm bu yaşanılan süreç göstermiştir ki Ortadoğu halklarının (kendi ülkemizi de katarak) önüne iki seçenek konulmuştur: Ölüm ve yaşam. Biz de yaşamı seçiyoruz.

Biliyoruz ki Ortadoğu halklarının kurtuluşu tüm halkların ortak yürüteceği antiemperyalist bir mücadeleden geçer. Nasıl ki emperyalizm güdümündeki mezhepçi faşizm Ortadoğu’da ırk, dil, din, mezhep ayırmaksızın tüm insanlığa saldırıyorsa Ortadoğu halkları da ayırım yapmaksızın barbarlığa karşı birlikte direnmeli ve yeni Ortadoğu’yu birlikte kurmalıdır. Bu kadim coğrafyanın direngen tarihi bunu yapabileceğinin kanıtıdır.

Barbarlığa karşı direnen Ortadoğu halklarının yanında olmak tarihsel bir sorumluluk ve devrimci bir görevdir. İşte bu görev gereği tüm halkımızı savaşa karşı örgütlenmeye direnen Ortadoğu halkının yanında olmaya, savaşa karşı yaşamı savunmaya çağırıyoruz.”

tarsus_iştebrak

Sendika.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün