Türkiyeden Haberler

Tuğçe’yi bir de Karslıoğlu öldürdü!

Almanya’da, iki küçük kızı Sırp saldırgandan kurtarma uğruna canını veren Tuğçe Albayrak’ın cenazesinden Cemevi programı çıkarıldı.

Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, “İslam inancına göre definden mutluyuz. Aile, Alevi olgunluğuyla bu kararı verdi” diye belirtti .

Açıklama aileyi bomba şok etti. Ailenin her an beraberinde olan Tuğçe’nin annesinin çok büyük dayısı Yusuf Demir, “Demek ki, cemevi’nden cenazeyi kaldırsak gelmeyecekti. Bu nasıl hoşgörü , bu nasıl bölücülük? Biz Cemevi’ni öksüz bırakmak istemiyorduk” diye isyan etti.

Almanya’da iki küçük kızı koruduğu için Sırp bir saldırganın yumruğuyle ölmüş olan öğretmen adayı Tuğçe Albayrak’ın cenazesi de, AKP- AK Parti ’nin siyasi malzemesi yapıldı. Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi, ailenin camiide cenaze törenine karar vermesinden sevinçli olduklarını belirtti , bu sözler aileyi derinden yaraladı. Aile adına açıklama yapan çok büyük dayı Yusuf Demir, “Demek ki, cemevi’nden cenazeyi kaldırsak gelmeyecekti. Bu nasıl hoşgörü , bu nasıl bölücülük?” diye isyan etti.

GAZETECİLERİN YANINA GELDİ

Daha evvelki bir çok fazla eyleminde AKP- AK Parti politikalarının destekçisi olan, Suudi Büyükelçiler gibi sakallı dolaşan, Abdullah Gül’ün Berlin’e atadığı Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, mezarlıkla bizzat gazetecilerin yanına geldi ve bomba şok eden bir açıklamada bulundu.

Cenaze defnedilirken gazetecilerin yanına gelen Karslıoğlu, “Tuğçe, islam inancına göre defnedildiği için mutluyuz. Aile, Alevi geleneğine göre tasavvufi bir olgunlukla mistik bir olgunlukla bunu karşıladı. O bakımdan da kendilerini hem takdir ediyorum hem başsağlığı diliyorum. Kendisi de, ailesi de Aleviliğin İslam’ın bir mistik uzantısı, bir tasavvufi yorumu olduğunu gösterdi. Yani ayrı bir din olacak şekilde değil. Cenazede diğer dinlerin temsilcilerinin olması da, İbrahimi dinlerin geleneğinin birleştiricini de simgeledi” diye belirtti .

CEMEVİ İSLAM DIŞI MI?

Büyükelçi’nin bu sözleri, Cemevi’nden cenaze kaldırılmasını islam dışı gördüğü olacak şekilde yorumlandı. Sivaslı ve Alevi inancından bir anne Sultan Albayrak ile Yozgatlı ve tekrar Alevi inancından baba Ali Albayrak’ın kızı olan Tuğçe Albayrak’ın cenazesi için ailenin, bundan önce Cemevi’nde de tören istediği öğrenildi. Şayet ne olduysa, Büyükelçiliğin devreye girmesi ile oldu. Aile bu mevzuda konuşmazken, annenin dayısı Yusuf Demir, “Biz Cemevi’nin de öksüz kalmasını istemedik. Cemevi de, cami de bizimdir. Ama büyükelçinin sözlerini yadırgıyorum. Demek ki, cemevinde ısrar etseydik, gelmeyecekti. Bu nasıl hoşgörü , bu nasıl bir bölücülük?” diye isyan etti.

ÖNCE CEMEVİ OLACAKTI

Dayı Yusuf Demir, “Biz, aile o çevrede yer aldığı , her kesimden insanın katılması gerekmekde olduğunu düşündüğümüz için camiiyi de esasen plana almıştık. Önce Cemevi’ne gidilecekti, orası öksüz bırakılmayacaktı. Sonra camiye gelinecekti. Ama öyle olmadı. Bunların ne biçim siyaseti var böyle, biz ne düşünüyoruz, onlar ne planlıyor ?” diye açıkladı .

Demir, aileye bu mevzuda bir baskı gelip gelmediği sorusuna, “Önce planda cemevi de vardı. Sonra değişti, birilerinin telkini oldu mu bilmiyorum” diye belirtti .

VE İĞRENÇE KAMPANYA

Tuğçe’nin gezi eylemleri esnasında Facebook ve Twitter’dan eylemcilere takviye vermesi de, AKP- AK Parti ’lilerce eleştiriliyor. Tuğçe’nin ölümünü yorumlayan bazı paylaşımcılar, “O gezide etkin olanlardan biriydi” paylaşımları atıyor. Bu da aileyi derinden yaralıyor.

 www.sozcu.com.tr

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün