Avrupadan Haberler

Turgut Öker, HDP adaylığı için Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan istifa etti

Avrupa Postası’nın haberine göre; Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker, yaklaşık 600 kişinin katıldığı genel kurulda, HDP listesinden milletvekili adayı olacağı için 25 yıldır genel başkanlık görevini yürüttüğü AABK-AABF’deki tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

Turgut Öker 14 Mart tarihinde yaptığı açıklamada, AABF üyesi 269 temsilci delegenin katıldığı Frankfurt toplantısında, 265 delegenin oylarıyla 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin desteklenmesi yönünde karar çıktığını aktarmıştı.

TURGUT ÖKER HDP’DEN ADAY

14 Mart toplantısı sonrası özel bir açıklamada bulunan Öker, HDP’nin Türkiye’deki seçimlerde Avrupa’daki Alevi temsilcilerden bir kişiye kontenjan aday sözünün verildiğini belirterek, “HDP ile Aleviler olarak ittifak yapılmasını doğru buluyorum. Erdoğan Alevilerin baş düşmanıdır. Siyasette ittifaklar yapılır. Bunun tarihte örnekleri var. Son üç yılda Aleviler olarak Avrupa Demokratik Güç Birliği oluşumuna öncüğlük ettik kurum olarak. Asgari konularda ortalığa inanıyorum. Gezi olayları bu süreci ve ortaklığı doğruladı. İŞİD terör örgütüne karşı kimin büyük mücadele verdiği ortada” demişti.

Aleviler olarak politik mücadelelerini parlamentoda sürdürmek istediklerini de söyleyen Öker “Biz bugüne kadar parlamento dışında hep mazlum halkların mücadelelerini savunduk. Bundan sonra da mücadelemizi parlamentoda sürdürmek istiyoruz” şeklinde konuşmuştu.

TURGUT ÖKER KİMDİR?

1961 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı İslim Köyü’nde doğdu.1973 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde işçi olarak çalışan ailesinin yanına gitti. Lüneburg Fachhochschule’de (Fakülte) sosyal danışmanlık eğitimini tamamladı ve 1992-1993 yılında Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanlığı, 1993’den 1996’ya kadar Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreterliği yaptı. 2000 yılının Ocak ayından bu yana Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanlığı’nı yürüten Turgut Öker, 2002 yılından beri de Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı yapıyor.

Demokrat Haber

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün