Türkiyeden Haberler

Turgut Öker: Seçim, Erdoğan için ölüm kalım meselesi

7 Haziran seçimine sayılı günler kaldı. Partiler ve adayların çalışmaları ise sürüyor. AKP, CHP, MHP oy oranları oranında hazineden aldıkları parayla seçim çalışmalarını sürdürüyor. HDP ise üyeleri, HDP ile ittifak yapan güçler ve HDP gönüllerinin mütevazı ve özverili çalışmasıyla seçim çalışmalarını yürütüyor.
Toplumun farklı kesimlerini bağrında toplayan HDP’nin İstanbul’da 2. Bölge 1. Sıra Adayı Turgut Öker de bunlardan biri. Öker, sırasıyla Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Sekreterliği, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanlığı ve Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı yaptı. Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyon Başkanlığı görevini HDP’den adaylığı nedeniyle bıraktı. Avrupa’daki Alevi örgütlerinin desteğiyle HDP’den aday olan Öker, seçim bölgesindeki çalışmaları yanı sıra HDP’nin merkezi seçim çalışmalarına da katılıyor.

İstanbul 2. Bölgede seçim çalışmaları ise günün ilk ışığıyla başlayan akşamın ilerleyen saatlerine kadar sürdürüyor.

Seçim çalışmalarını nasıl yürüttüğü yerinde görmek için Öker ile birlikte gezdik. Öker, Sarıyer Tarabya’da Sivas-Koçgirililerin organize ettiği kahvaltıda seçmenle buluştu. 70’e yakın kişinin katıldığı kahvaltı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün temeline yakın bir yerde oldu. Öker, buradaki konuşmasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne izin vermeyeceklerini ifade etti.

AÇIKLANAN YURTDIŞI SEÇMEN SAYISI ABARTILI! 

Öker, ardından Sultangazi İlçesine geçti. HDP ilçe örgütünde sohbet ettiğimiz Öker’in dikkat çektiği ve uyardığı konu ise  AKP tarafından açıklanan 2 milyon 798 bin 726 yurtdışı seçmen sayısı oldu. Ve AKP’ye şu soruyu yöneltti: “Burada ne hesap var da rakam çok yukarıda tutuluyor?”

Öker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da “Ali’siz Alevilerin temsilcilerinden birini aday gösterdiler” suçlamasıyla ilgili olarak da şunları söyledi; “Şimdiye kadar mezhep açısından bakmadım. Alevilik iyidir, diğer inançlar kötüdür demedim. Herkes Alevi olsun demedim. İnanç özgürlüğü çerçevesinde baktım. Devrimcilerin, sosyalistlerin inançlara bakışı bellidir. İnsanlar inandığı inancı doya doya yaşasınlar. Bizim görevimiz onların inançlarını özgür ve eşit yapacağı koşulları yaratmaktır. Alevilerin inançsal alanda ihtiyaçların neyse onun giderilmesi noktasında mücadele verdim. İnançsal bir misyonerlik yüklemedim kendime. Aleviliği Ali’den ayırmak, Hrıstiyanlığı İsa’dan ayırmaya, Müslümanlığı Muhammed’den ayırmaya benzer. Şu açık bir şey: Alevilerin Alisi ile Tayyip Erdoğan’ın Alisi farklı. Aliyi sevmekse Aleviyim diyor. Aleviler Ali’yi sever ama diğer taraftan Yezide lanet okur. Tayyip Erdoğan kendisi Yezit, Yezit kadar gaddar. İnançla bir alakası yok. Bizim Tayip Erdoğan’a Yezit dememizin arka planında inançsal bir şey yok. Dünyada ne kadar zalim varsa Yezittir. Yezitlik insanlık çıkma halinin sembolüdür.”

ALEVİLER TERCİHİNİ HDP’DEN YANA YAPACAK 

Öker, Alevilerin önemli bir kesiminin HDP’den yana tercih yapacağını düşünüyor ve bunun seçimde ortaya çıkacağını belirtiyor.

Partilerine yönelik yapılan saldırıların AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tutan Öker, “Bunlar Türkiye’yi tamamen teslim alamayacaklarını anladıkları için seçime ölüm kalım meselesi olarak görüyorlar” dedi. Öker, seçimin yaklaşmasıyla provokasyonların artabileceği uyarısında bulunuyor.

HALK İKTİDARINI KURMANIN ADIMINI 7 HAZİRAN’DA ATACAĞIZ

Turgut Öker’le yaptığımız sohbetin ardından Alibey Barajı’nın içinde olduğu Sultangazi Kent Ormanı’nda piknik alanına gidiyoruz. HDP ilçe örgütünün organize ettiği bu ziyarete HDP’li yöneticiler ve üyeler de katıldı. Öker, Sivas’ın Zara ilçesi Beypınar köyü Göller Mezrası’nın pikniğini ziyaret etti. Sıcak karşılanan Öker, neden HDP’den aday olduğunu anlattı. HDP’nin geç de olsa farklı güçlerin bir araya getirdiğini belirten Öke, Erdoğan diktatörlüğüne karşı durmak için de HDP’den aday olduğunu söyledi.

Ardından Öker, seçmenlerle görüştü. Kısa sohbetler şeklinde yapılan ziyaretlerde bazı seçmenler Erdoğan’ın diktatör hevesine ‘dur’ demek için ‘HDP’ye ödünç oy’ vereceğini yönünde görüşlerini ifade ettiler. HDP’ye yönelik sorulan sorulara ya da yapılan eleştirilere de yanıt veren Öker, HDP’nin barajı geçmesinin Türkiye demokrasi mücadelesi açından önemine işaret etti. Seçmenin Öker’e dillendirdiği bir diğer konu ise, sandık güvenliği konusu oldu.

Sonrasında Zübeyde Hanım Mahallesinde kırk yemeğine katılan Öker, vatandaşlarla sohbet etti. HDP’nin barajı rahat aşağı yönündeki söyleme ilişkin Öker, HDP’nin durumunu bıçak sırtında olduğunu ifade etti. Öker ardından HDP Zeytinburnu İlçe örgütünün yaptığı aday tanıtım mitingine katıldı. Adliye Meydanında yapılan mitinge ağırlığı olarak gençler ve ardından kadınlardan katılımı çok oldu. Mitinge HDP Grup Başkan Vekili ve İmralı heyet üyesi, İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı Pervin Buldan’ın katılımıyla yapıldı.

‘OYUM SELAHATTİN ABİ’YE’

Öker’le tekrar Sultangazi HDP ilçe örgütüne dönüyoruz. Dönüşü ticari taksiyle yapıyoruz. Taksi biner binmez mevzu seçime geliyor. Genç taksici oldukça dertli. İşler pek iyi değil. Bundan dolayı AKP’ye oldukça kızgın. Kesin bir ifadeyle seçimdeki tercihini ise şöyle açıklıyor: “Bu kez Selahattin Abiye (Demirtaş) oy vereceğim. Düzgün adam. Otogar taksicisiyim. Etrafımdakilerin çoğu  da bu kez Sellahattin diyor.”

İlçe örgütüne varıyoruz. İçilen çayların ardından akşam saat 20.00’de 75. Yıl Mahallesi Kıbrıs Caddesi üzerindeki parkta halk toplantısına katıldık. Yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan bu halk toplantısına Öker’in dışında HDP’ni 2. Bölge adaylarından Arif Çınar ve Hıdır Karataş  da katıldı. Gençlerin ve kadınların ağırlıkta olduğu toplantı da konuşan Öker, 7 Haziran seçimine barajı geçip geçmeme meselesi olarak bakmadıklarını belirterek, “halk iktidarını kurmanın ilk adımını atacağız” dedi.

www.evrensel.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün