Türkiyeden Haberler

Turgut ÖKER:”Tayyip Erdoğan ile IŞİD’in Derdi Ortak”

HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Endonezya’daki konuşmasında üstü kapalı olarak Alevilere ve Alevi örgütlerine işaret ederek bir takım mezhepçi sözler sarf etmesi ve “Bizim tek derdimiz var; İslam, İslam, İslam. İslam’a gölge düşürülmesini kabul etmemiz mümkün değil,” sözleriyle ilgili olarak bir açıklama yaptı.

MEZHEPÇİ POLİTİKALAR

Turgut Öker, IŞİD’in vahşet uygulamalarını hatırlatarak, “IŞİD terör örgütünü kendi mezhebinden olduğu için kafa kesmelere, toplu infazlara, genç kızlara, kadınlara tecavüz edenlere, kutsal yerlerin imha edilmesine, binlerce yıllık tarihi yapıların bombalanmasına, doğanın katledilmesine yıllarca sesini çıkarmayanlar, örtülü veya açıktan destek olanlar, bugün Aleviler ve Alevi örgütleri üzerinden mezhepçi dış politikada içine düştükleri bataklıktan kendilerini kurtaramazlar,” dedi.

Erdoğan’ın ‘mezhepçi politikalarına’ dikkat çeken Öker, “Erdoğan’ın tarihsel arka planı olan mezhep temelli ideolojik ve ‘fıtratçı’ oryantasyonundan sıyrılması ve gerçekten mezhepçi olmayan bir çizgiyi benimsemesi asla mümkün değildir. Erdoğan, kendi içinde boğulduğu kin ve nefretin farkında bile değildir ve topluma da bu kin ve nefretini aşılamaktadır,” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN ‘MEZHEPÇİ’ SÖYLEMLERİ

Açıklamasında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘mezhepçi ve kutuplaştırıcı nefret söylemlerinden’ bazı örnekler aktaran Öker, onun, “Bizim ne Yahudiligimiz, ne Ermeniligimiz, çok aferedersiniz Rumlugumuz kaldı“; “Ankara’da bir bulvar açtık. Kimlere rağmen o solculara rağmen, o Ateistlere rağmen. Bunlar Ateist, bunlar terörist“; “Kılıçdaroğlu, sen kendin Alevi olabilirsin. Ben sana saygı duyarım. Bundan da çekinme, korkma. Bunu da rahat rahat söyle. Ben de Sünniyim, ben de bunu rahat rahat söylüyorum“; “Hala bak çıkıyor milletimin karşısına oy istiyor. Kendisi [Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş] Zaza, ama benim Kürt kardeşlerimi aldatıyor. Sen Kürt kardeşlerime ne verdin?” şeklindeki bazı sözlerine vurgu yaparak, en son Endonezya’da yaptığı açıklamaya dikkati çekti ve şunları söyledi:

“IŞİD’İN DE ERDOĞAN’IN DA DERDİ ORTAK: ‘İSLAM İSLAM İSLAM'”

“Endonezya’da Milli Güvenlik Enstitüsü’nde öğrencilere hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üstü kapalı olarak Alevilere ve Alevi örgütlerine yönelik mezhepçi ve kutuplaştırıcı nefret söylemini ifşa ederek şunları söylemiştir: ‘Şu anda Müslüman olduğunu söyleyen, fakat farklı mezhepten olduğu için ülkemdeki terör mücadelesinde Ateist olanları dahi savunanların olduğunu gördüğümüz bir dünya var. Böyle bir yaklaşım tarzını görüyoruz ama lafa geldiğinde Müslümanız diyor. Ama öbür tarafta terörist, aynı zamanda Ateist olan örgütleri bu mezhep farklılığından dolayı savunanları görüyoruz. Bunlara karşı uyanık olmak zorundayız, duruşumuzu buna göre sergilemek durumundayız.’

Alevilerin temel hak ve özgürlük taleplerine kulaklarını tıkayan bir siyasi iktidar ve onun temsilcilerinden dış politikadaki başarısız mezhepçi politikalarının sorumlusu olarak yine kendisi gibi olmayan Alevileri, Şiileri, Hıristiyanları, Musevileri, Ateistleri, Kürtleri, Ermenileri, Solcuları, Ezidileri, Süryanileri görmektedir. IŞİD de Cumhurbaşkanı Erdoğan da kendisi gibi inanmayanlara ve kendisi gibi yaşamayanlara oldukları gibi yaşama hakkı tanımamaktadır, ikisinin de derdi ortaktır: ‘İslam, İslam, İslam’.”

ALEVİLER ERDOĞAN’IN DEĞİL, DEVRİMCİLERİN YANINDADIR

Erdoğan’ın iktidarı boyunca herkesi kendine benzetme  politikasını tarihsel misyonuna bağlı kalarak izlediğini ve kendine benzetemediklerini düşman ilan ettiğini söyleyen Öker, “Aleviler, elbette Erdoğan gibi mezhepçi, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, halkları bir birine düşman ilan eden zihniyetin yanında değil, temel insan hakları ve özgürlük tecavüzcülerine karşı mücadele yürüten devrimci ve demokrat güçlerin yanında olacaktır,” diye konuştu. (Demokrat Haber)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün