Türkiyeden Haberler

Yas-ı Muharrem’de cem evi yıktılar

Dersim’de Alevilerin kutsal mekanlarına saldırılara kadınlar “Şimdiye kadar kırımlarla karşılaştık ama ziyaretlerimiz ilk defa AKP döneminde bombalandı. 38 katliamını da aşan saldırılar” diyerek tepki gösterirken, Dersim’de yapılan saldırının her Alevi’ye yapıldığını söyledi.

Dersim- Pülümür yolunun Valilik tarafından trafiğe kapatılması ardından alanda bulunan “Suna Çiçek ve Doktor Baran Şehitliği”ne yönelik gerçekleşen saldırılar sonucu mezarlıklar ve içinde bulunan cem evi. Yas-ı Muharrem ayında kutsal mekanlarına yapılan bu saldırılara Demokratik Alevi Derneği Eşbaşkanı Şengül Çelik ve üye Sevgi Kişin Sozan tepki gösterdi. Yıllardır farklı inançların, kimliklerin bir arada yaşamasının egemen sistemleri rahatsız ettiğini ifade eden Şengül, halkın mezarlıklarda kutsalları olduğunu, orada cami, cem evi, mescit olduğunu belirterek, “Şimdiye kadar kırımlarla karşılaştık ama ziyaretlerimiz ilk defa AKP döneminde bombalandı” dedi.

’38’de katledilenler de orada defnedildi’

1938 Dersim katliamında yaşamını yitirenlerin de merasiminin yıkılan cem evinde yapıldığını belirten Şengül, Dersim ve Koçgiri katliamlarında yaşamını yitirenlerin kemiklerinin aranarak bu cem evinde tören yapılarak defnedildiğini ifade etti. Şengül Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine “Müslümanım” dediğini hatırlatarak Alevi inanç kurumları dışında da Lice’de mezarlara, “Xerzan Şehitliği”nde kendisi gibi olamayan, inanmayanlara karşı büyük bir soykırım, kıyım olduğunu ifade etti.

Bu saldırın 1938 katliamından bir adım daha öte olduğunu belirten Şengül, Dersim halkının iletişimi, ulaşımı kesilerek dünyadan bihaber edilerek, hiç kimsenin haberi olmadan orada kırım yapıldığını söyledi. Ana akım medyayı da eleştiren Şengül, “Orada bir katliam oluyor. Bu bir 38’dir. 38’in de önüne geçecektir böyle devam ederse” dedi.

‘ Yas-ı Muharrem’de cem evi yıktılar’

Cumhurbaşkanının “Alevilik Ali’yi sevmekse en iyi alevi benim” sözlerini hatırlatan Şengül, ” Hepsi sahtekarlıktır. Halk kesinlikle inanmıyor. Aleviyim diyorsan sen Yas-ı Muharrem’de Dersim’de cem evini yıkamazdın. Öyleyse sen insanların mezar taşını paramparça etmezdin. İnsanları 3 gün elektriksiz, susuz bırakmazdın. Bunların hepsi birer katliamdır, soykırımdır” ifadelerinde bulundu.

‘Dersim Soykırımı’ diyen AKP cem evi yıkıyor’

Alevi inancına göre mezarların kutsal olduğunu belirten Sevgi Kişin ise AKP’nin “Bir yandan Alevi açılımı diyor, cem evlerinde semahları kendileri seyir haline getiriyorlar ama diğer bir yandan yıllarca katlettikleri Kürt Alevi çocuklarının cenazelerine bile tahammül edemiyorlar. Yaşanan dram şudur yıllarca öldürdükleri ve yıllarca cenazelerini dağlarda taşlarda topladıkları, kendilerine oluşturdukları bir yere, şehitliklerine tahammül edemiyorlar” dedi.

‘Sizin için her yer her zaman Kerbela’dır’

Alevilere yapılanlarla “Sizin için her yer, her zaman Kerbela’dır” mesajının verilmek istendiğini ifade eden Sevgi “Evet siz ve sizler gibi karanlık güçler iktidarda olduğu sürece biz de buranın bir Kerbela olduğunu biliyoruz” dedi. Sevgi, halk üzerinde korku yaratılarak ve mezarlar, kutsal mekanlar, inançların yok edilmeye çalışılarak doğal göçe zorlandığını belirterek, Kürdistan coğrafyasının insansızlaştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

‘Alevi inancını kutsallaştıran iktidarların emrine girmemesidir’

Alevi inancının kutsallaştıranın şimdiye kadar hiçbir iktidarın emrine girmemiş olması olduğuna vurgu yapan Sevgi, “Dersim Kürt Alevilerinin Ser Çeşmesi’dir. Dersim’e yapılan her saldırıyı biz her Alevi kendi özelimize alıyoruz ve kendimize bire bir saldırı kabul ediyoruz. Dersim kutsalları, Düzgün Baba’sı, Munzur’u ve onun yanında bu şehitlikler bizim için çok değerlidir. Bu sistem bizi defalarca öldürmekten bıkmıyor. Pir Sultanların, Seyid Rızaların, Alişerlerin, Mazlumların yolunda tüm katliamlara, zulümlere rağmen ayakta duracağız” dedi.

Duygu Erol/JINHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün