Türkiyeden Haberler

Yazar-toplum Bilimci Nejat Birdoğan Ödülü Cemal Canpolat’a Verildi

Yazar ve toplum bilimci, Alevi-Bektaşi ozanı ‘Cevri’ olarak da tanınan Nejat Birdoğan, 14’üncü ölüm yıl dönümünde anılırken adına düzenlenen araştırma ödülü araştırmacı-yazar Cemal Canpolat’a verildi.

Avcılar Belediyesi, yaşamının son yıllarını ilçede geçiren, 2001 yılında Avcılar’da yaşama veda eden Nejat Birdoğan’ı anmak amacıyla Barış Manço Kültür Merkezi’nde bu yıl ikinci etkinliği düzenledi. Birdoğan’ın yaşamından kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi ardından konuşan Avcılar Belediye Başkanı CHP’li Handan Toprak Benli, Birdoğan’ın Anadolu’nun gizli kalmış kültürünü araştırdığını, edindiği bilgileri evrensele taşıdığını, kültürü, türküleri, edebiyatı, tarihsel ve bilimsel yönleriyle araştırıp sunduğunu anlattı. Nejat Birdoğan’ın eşi Dr. Şule Birdoğan’ın da katıldığı panelde Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Doç. Dr. Özlem Varlı, araştırmacı-yazar Cemal Canpolat ve Türk Halk Müziği sanatçısı Yavuz Top da konuşmacı olarak yer aldı. Nejat Birdoğan Araştırma ödülü çeşitli Alevi Vakıf ve derneklerinde kurucu ve yöneticilik, son olarak Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanlığı yapan araştırmacı-yazar Cemal Canpolat’a verildi. Etkinlik, Türk Halk Müziği sanatçısı Zeynep Karababa’nın müzik dinletisi ile son buldu.

NEJAT BİRDOĞAN KİMDİR?

Kars’ta 1934’te dünyaya gelen Nejat Birdoğan, öğretmenlik yaptı, Kültür Bakanlığı’nda çalıştı. Birdoğan, Alevilik-Bektaşilik alanındaki araştırmalarla ile tanındı. Anadolu’nun Gizli Kültürü Alevilik (1990), ‘Anadolu ve Balkanlarda Alevi Yerleşmesi’ (1992), ‘Şah İsmailHatai’ (1991), ‘Anadolu Aleviliğinde Yol Ayrımı’ (1995), ‘Samahlar’ (1982). ‘Türkülerimiz’ (1987) gibi incelemeleri, ‘Gülizar-ı Haseneyn’ (1985), ‘Çelebi Cemalettin Efendinin Savunması’ (1994), ‘İttihat ve Terakkinin Alevilik-Bektaşilik Araştırması’ (Baha Sait Bey) (1994), ‘Hasan Dede Kasabası ve Hasan Dede’ (1992) gibi araştırmalar yaptı.

http://www.haberler.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün