Türkiyeden Haberler

YSK Semahımızı İbadet olarak değil ‘folklorik figür’ olarak değerlendirdi

“Haşa ki bizim semahımız oyuncak değildir  İlahi bir Aşktır,salıncak değildir Kimki semahı bir oyun sayar Mümin diye namaz kılınacak değildir”

Hacı Bektaş Veli
Yüksek Seçim Kurulu’nun başkan dahil dört üyesi de Erdoğan’a özendi, ‘dört dörtlük Alevi’ çıktı! Semah inanç olarak kabul edilmedi, ‘folklorik figür’ olarak değerlendirildi. Aygün, ‘AKP gibi YSK üyeleri de Aleviliği tanımıyor’ dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven ve kurulun üç üyesi, semahı ‘folklorik figür’ olarak değerlendirdi. CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, AKP’nin semah yapılan görüntülerin yer aldığı “Canım Türkiyem” reklam filminin kanuna aykırı olduğunu belirtip YSK’ye başvuran Aygün dini ibarelerin propaganda için kullanılamayacağını vurgulayan 298 sayılı kanunun 58. maddesinin çiğnendiğine işaret etmişti.Muhalefet şerhine tepki gösteren CHP milletvekili Hüseyin Aygün semahın Alevilik inancında bir ibadet olduğunu vurgulayarak, “Semah Cem ibadetinin bir parçasıdır.>

Hem Türkiye’de hem dünyada bu inanca bağlı birçok insan ibadetini gerçekleştirir” dedi. AKP’nin iktidar olduğu süre boyunca Alevileri dışlamaya görmezlikten gelmeye devam ettiğini söyleyen Aygün şöyle konuştu: “2009 yılında Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah dosyası değerlendirilmek üzere UNESCO’ya gönderildi. UNESCO semahı kültürel miras olarak da kabul etti. YSK, Türkiye’de önemli bir kurumdur, aldığı kararların politik sonuçları olan bir kurumdur. Semahı folklor figürü olarak nitelendirmesi Aleviliği tanımadığını ortaya koymaktadır. Tıpkı AKP hükümetinin Aleviliği iktidar olduğu süre boyunca tanıyamaması gibi. Ama yapmış olduğumuz çalışmalar sonrasında görüntünün reklamlardan kaldırılması da bize mücadele edildiğinde kazanıldığını da göstermiştir.

http://www.oteki.biz/dort-dortluk-alevi-cikti-semah-inanc-olarak-kabul-edilmedi/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün