Türkiyeden Haberler

Yüzlerce Ankaralı, Charlie Hebdo için Güvenpark’ta buluştu

Yüzlerce Ankaralı, Charlie Hebdo için Güvenpark’ta buluştu.

Ankaralılar, Paris’te Charlie Hebdo dergisine yapılan ve 12 gazetecinin öldürüldüğü saldırıyı protesto etti. Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla Güvenpark’ta bir araya gelen yaklaşık 200 kişi “Je Suis Charlie”, “Charlie Hebdo Katliamı’nı lanetliyoruz” gibi dövizler ve “Dünya karanlığa teslim olmayacak” yazılı bir pankart ile bir eylem düzenledi.

Eyleme ayrıca saldırının özgür düşünmeye karşı bir saldırı olduğunu söyleyen Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi ile katledilen gazeteci ve sanatçıların yanında olduklarını söyleyen Ütopya Yayınevi de destek verdi.

ankara_dayanışması_charlie_hebdo_eylemi_11_01_2015_güvenpark (6)ankara_dayanışması_charlie_hebdo_eylemi_11_01_2015_güvenpark (7)

Eylemde basın açıklamasını Ankara Dayanışması adına Betül Koca okudu. Koca açıklamada Charlie Hebdo’nun sadece İslamcılığı değil, Avrupa’nın ve Fransa’nın izlediği İslam politikalarını da eleştiren bir dergi olduğunu, bu yüzden saldırının sadece ifade özgürlüğüne değil aynı zamanda sistemin kendisini eleştiren muhaliflere de yapıldığını söyledi.

Koca ayrıca, Charlie Hebdo katliamının faillerinin Suriye’de,  Libya’da, Yemen’de, Nijerya’da, Halep’te, Şengal’de, Kobanê’de katliamlara imza atanlarla aynı olduğunu, birine karşı değil hepsine karşı halkların ortak mücadelesi ile mücadele etmenin gerekli olduğunu söyledi.

Basın açıklamasının ardından HDP Milletvekili Demir Çelik söz aldı. Çelik Paris’te Charlie Hebdo’ya saldıran zihniyetin; Şengal’de, Kobanê’de ve tüm Ortadoğu’da katliamlar yapan gerici zihniyet ile aynı olduğunu söyledi. Çelik’in ardından söz alan Ankaralı aydın ve yazar Temel Demirer, Paris’te katledilen gazeteci ve sanatçıların yoldaşları olduğunu, katliamı kınadıklarını dile getirdi. Eylemde son olarak söz alan Alevi ve Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş ise bu katliamcı zihniyeti Maraş’tan, Çorum’dan, Sivas’tan hatırladıklarını; bu katliamların hesabının sorulması için nasıl mücadele ettilerse Charlie Hebdo Katliamı için de aynı şekilde mücadele edeceklerini vurguladı.

ankara_dayanışması_charlie_hebdo_eylemi_11_01_2015_güvenpark (1)

Konuşmaların ardından her birinin ucunda “Je Suis Charlie” sloganının harflerinden biri bulunan siyah balonlar uçuruldu. Yüzlerce Ankaralı balon uçurduktan sonra Yüksel Caddesi’ne bir yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Polisler ilk önce yürüyüşü engellemeye çalıştı. Ancak Ankaralılar yürüyeceklerini söyleyerek Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yürüyüşü gerçekleştirdiler.

ankara_dayanışması_charlie_hebdo_eylemi_11_01_2015_güvenpark (3)ankara_dayanışması_charlie_hebdo_eylemi_11_01_2015_güvenpark (4)

Eylem yürüyüşün ardından 19 Ocak’ta Hrant Dink’in ölüm yıldönümü için düzenlenecek eyleme yapılan çağrı ile sonlandırıldı.

ankara_dayanışması_charlie_hebdo_eylemi_11_01_2015_güvenpark (10)ankara_dayanışması_charlie_hebdo_eylemi_11_01_2015_güvenpark (8)ankara_dayanışması_charlie_hebdo_eylemi_11_01_2015_güvenpark (5)

Sendika.Org/ Ankara

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün