Türkiyeden Haberler

Zorunlu Din Dersine İmza Kampanyası Başlatıldı

Eğitim Sen Malatya Şubesi ile Alevi  Vakıf ve Dernekleri, zorunlu din dersinin kaldırılması için imza kampanyası başlattılar. Ekim ayına kadar toplanan imzalar, yeni açılacak meclise gönderilecek.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Malatya Şubesi ile Alevi dedeleri, din dersinin zorunlu olmasına karşı imza kampanyası başlattı. Eğitim Sen Malatya Şubesi’nde yapılan basın toplantısında konuşana Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, hiçbir toplum tek tip, tamamen aynı düşünen, herkesin aynı inancı paylaştığı insanlardan oluşmadığına göre, tüm inançlara eşit mesafede durması gereken devletin, belli bir dinin ve mezhebin öğretilerini zorla okullarda öğretmesi açık bir dayatmadır ve kabul edilemez olduğunu söyledi. Kaya, “Değişik din, mezhep, kimlik ve dünya görüşünden insanların gerçek anlamda eşit yurttaş olarak kabul edilebilmesi, devletin bütün inançlara eşit mesafede ve tarafsız olmasına, okullarda farklı kimlik, inanç ve dünya görüşleri arasında ayırım yapılmamasına, evrensel bir hak olan her bireyin kendi anadilinde eğitim alma hakkına saygı gösterilmesine bağlıdır. Anadilinde Eğitim bir haktır. Türkiye’de anadilleri farklı olan yurttaşlar yıllarca tek dil anlayışı üzerinden asimilasyona tabi tutulmuş ve bir inkâr politikası izlenmiştir. Türkiye Çocuk Haklan Sözleşmesinde bulunan ve Anadilinde Eğitimi bir hak olarak tanımlayan maddelere çekince koymuştur. Ayrıca Anayasanın 42. Maddesi ile anadilinde eğitim yasaklanmıştır” şeklinde konuştu.

AHİM, İHLAL OLDUĞU YÖNÜNDE KARAR VERDİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eğitimde Zorunlu Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine karşı açılan bir davada Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) eğitim hakkıyla ilgili maddesinin ihlal edildiğine karar verdiğini anımsatan Kaya, AİHM kararı, okullarda Zorunlu Din derslerinde İslam’ın Sünni mezhebinin kurallarının öğretildiğinin onaylanması açısından önemli bulduklarını ifade etti. Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye hükümetinin, AİHM’in Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerinin Zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen kararına yaptığı itiraz reddedilmiş ve karar resmen kesinleşmiştir. Bilimsel demokratik bir eğitim ancak laik ve Anadilinde Eğitimle mümkün olabilir. Buradan hareketle AHİM kararlarının uygulanmasını Zorunlu ve Zorunlu Seçmeli Din Derslerinin kaldırılmasını,  Türkiye’nin Çocuk Hakları Sözleşmesinde çekince koyduğu maddeleri onaylayarak Anadilinde Eğitim hakkını tanımasını, Anayasanın 42. Maddesini bu doğrultuda düzenlemesini istiyoruz.”

ÜNVERDİ: “DEMOKRASİ MÜCADELESİNE BİRLİKTE DEVAM EDECEĞİZ”

Zeynel Abidin Vakfı Malatya Şube Başkanı Erdoğan Ünverdi de vakıf olarak Eğitim Sen’in Şubat ayından beri zorun din dersinin kaldırılmasına yönelik destek verdiklerini belirterek, “Demokratik bir ülkede insanların dillerine, dinlerine saygı duymak esastır. Bu demokrasi mücadelesinde Eğitim Sen ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya’nın da böyle bir mücadeleye öncülük etmesi sevindiricidir. Bu kampanyanın başarılı olmasını istiyoruz. Demokrasiden yana olan herkesin de bu kampanyaya destek vermesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İMZA KAMPANYASINA DESTEK VEREN KURULUŞLAR

İmza kampanyasına Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Enziek Dernek Başkanı Halil Yazgan, Tecirli Kültür Derneği’nden İsmet Poyraz, Şeyh Hasan Dayanışma Dernek Başkanı Aydın Gültekin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, Örmeli Köy Derneği, Hacı Bektaş Veli Dernek Başkanı Murat Güngür, Alevilerin Eşit Yurttaşlık Platformu Sözcüsü M. Duran Özkan kampanyaya imza atarak, imza kampanyasının startını verdiler. Kapmaya ekim ayına kadar devam edecek ve toplanan imzalar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün