Türkiyeden Haberler

Zulüm Yezid’den beri sürüyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HPG’lilerin mezarlarının bulunduğu şehitlikleri “yerle yeksan ederiz” sözlerinin ardından birçok kentteki mezarlıklar helikopterlerce bombalandı, askerler ve özel timler tarafından yıkıldı. Askerlerce bombalanan ve tahrip edilen mezarlıklardan biri de Dersim’deki Suna Çiçek ve Doktor Baran Şehitliği. Şehitlikteki cemevi de bombalarla yıkıldı.

Şehitlikteki mezarların ve Cem Evi’nin tahrip edilmesine tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Amed Şube Başkanı Cafer Koluman AKP ve Erdoğan’ın sürekli Müslümanlık ve din üzerinden siyaset yaptıklarını belirterek, “AKP, İslami kimliği salt iktidara çıkmak için kullanıyor. ‘Müslümanım’ diyor, camileri, cemevlerini ve şehitlikleri bombalıyor. Bu nasıl Müslümanlıktır” dedi.

Değerlerimizi koruyacağız

Cemevlerinin Alevilerin kutsal ibadet yerleri olduğuna vurgulayan Koluman, yapılan saldırılar karşısında teslim olmayacaklarını ve sonuna kadar direneceklerini ifade ederek şunları dile getirdi: “Nasıl ki Kerbela’dan bu yana bizi katletmelerine rağmen bu değerleri yaşattıysak, bundan sonra da direniş geleneğimizi devam ettirerek yaşatacağız. Aleviler ocakları, pirleri, cemevleri ile vardır. Sizler yok saysanız bile her daim bu değerlerimizi koruyacağız.”

Zulüm Yezid’den beri sürüyor

Alevi Dedesi Hidayet Ulugerçek ise, şehitliklerin yas ayı olan Muharrem ayında bombalandığını hatırlatarak, “Biz Aleviler olarak bu ayda bırakın kan akıtmayı, bıçak bile kullanmayız. Ama AKP hükümeti tarafından ibadethanelerimiz ve şehitliklerimiz bombalanıp yıkılıyor. Bu yapılan saldırılar insanlık dışıdır” dedi. Yezid’den bu yana Aleviler üzerinde yoğun bir saldırı olduğuna dikkat çeken Ulugerçek, “O günün otoriterleri ile bugünün otoriterleri arasında hiçbir fark yok. Uyguladıkları sistem ve zihniyet aynıdır” dedi.

Suç duyurusunda bulunulacak

Dersim’de, 38 Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin kemikleri ile HPG’lilere ait 103 mezar ve cemevinin bulunduğu “Suna Çiçek ve Doktor Baran Şehitliği”nin bombalanmasıyla ilgili suç duyurusunda bulunulacak.

Şehitlikte çocuklarının mezarı bulunan aileler, 38 mağdurları, Alevi pirleri ve HDP Dersim milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü, mezarlıkların ve cemevinin bombalanarak tahrip edilmesiyle ilgili bugün Cumhuriyet Savcılığı’na Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı, Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Tunceli Valisi hakkında suç duyurusunda bulunacak. Dersim Katliamı mağdurlarından Hasan Balta ise, mezarlıklara yapılan saldırının vahşet olduğunu belirterek, bu yapılanın hesabının verilmesi gerektiğini söyledi.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün