Avrupadan Haberler

“1915’te Aleviler Ermenilere sahip çıkmıştı”

“Ermeni Soykırımı” başlıklı panelde konuşan yazar Ahmet Güven, 1915’te Alevilerin Ermenilere sahip çıktığını öne sürerken Dr.Tözün İsa da olayların politik yaklaşımdan arınarak objektif olarak aktarılması gerektiğini söyledi.

Kırkısraklılar Dayanışma Merkezi, 26 Nisan Pazartesi günü “Yüzüncü Yılında Ermeni Soykırımı” başlıklı bir panel düzenledi. Dinleyicilerin ilgi ile izlediği panele konuşmacı olarak yazar Ahmet Güven ve Dr. Tözün İsa katıldı.

Ahmet Güven Ermeni ve Alevi ilişkileri üzerinde durdu ve iki toplum arasında sağlam bir dostluğun olduğunu belirtti. Bu ilişkinin öncelikle aydınlanma ile ilgili olduğu, ikincisinin 1915’de Ermeni soykırımı yapıldığında çoğu yerde Alevilerin Ermenilere sahip çıktığını öne süren Güven şunları söyledi:

“AYDIN OLDUKLARI İÇİN KATLEDİLDİLER”

”Ermeniler Osmanlıda aydınlanmanın öncüsüydüler. Aleviler de aydınlanmanın temel gücüydüler. Ancak Osmanlı tarihi boyunca katliamlara ve baskılara maruz kalan Aleviler dağlara sığınmışlardı. Dolayısıyla aydınlanma düşünsel bazdaydı, ekonomik güçleri yoktu. Ermeniler ise ekonomik olarak güçlüydüler. Çok iyi eğitim alan Ermeni gençleri sayesinde Osmanlı’da halklar batının değerleri olan eşitlik, özgürlük ve demokrasi gibi aydınlanmacı düşüncelerle tanıştılar. 2. Abdülhamit aydınlanmaya karşı bir despot olarak Ermenilere yönelmiş ve 1894-1896 yılları arasında yüzbinin üzerinde Ermeni katletmiştir. O dönem Osmanlı Alevilere’ de baskı ve katliam yapmış, bir çok yerde olduğu gibi 1895 yılında Kürecik’in Tümükler köyünde kırktan fazla Kürt Alevi katledilmiştir.”

“ALEVİLER ASİMİLASYONDAN DA KORUDU”

Ermeni soykırımın 1894 yılında 2. Abdülhamit dönenimde başlatıldığını ve 1915 yılında İttihatçılar tarafında tamamlandığını belirten Güven, ”1915’te Ermenilere soykırım yapıldığında, çoğu yerde Alevilerin hayatlarını riske atarak Ermenilere sahip çıkmışlardır. Alevilerin içinde kalan Ermeniler kimliklerini korumuş, ancak Müslümların içinde kalan Ermeni çocukları Türkleştirilmiş ve Müslümanlaştırılmıştır” dedi.

“POLİTİK YAKLAŞIMDAN ARINMALI”

Panelislerden Dr.Tözün İsa ise bir eğitimci olarak her disiplinde olduğu gibi tarihsel süreçteki olaylarında objektif olarak gelecek kuşaklara taşınması açısından önemli olduğu ve özellikle toplumların demokratikleşme sürecilerinde bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Olayların (jenosid mi değil mi) politik ve polarize edilme tartışmalarının dışına çıkması açısından çeşitli boyutlardan ve birbirine bağlantılı olayların bir sonucu olduğu gerçeğini göstermek açısından önemli olduğunu vurgulayan Dr.Tözün İsa, Doğu illerinde demogratif değişim, Çerkez ve Kürt aşiretlerin Ermenilere uyguladıkları vergi sistemi, Sultanın duyarsızlığını anlattı.

FOTOĞRAF
Ahmet Güven (solda): 1915’te Alevilerin Ermenilere sahip çıktı,
Dr.Tözün İsa: Olaylar objektif olarak aktarılmalı

http://www.acikgazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün