Avrupadan Haberler

Armağan’ın ölümüne soruşturma

North Middlesex Hastanesi, önceki hafta hayatını kaybeden üç yaşındaki çocuğun tedavisini mercek altına alacak.

Toplumumuzun en yoğun başvurduğu sağlık kuruluşlarının başında gelen North Middlesex Hastanesi, büyük bir protesto gösterisine sahne oldu.

Yücel ve Fatma Denli çiftinin 3 yaşındaki çocukları Armağan Denli’nin geçen hafta hayatını kaybetmesi üzerine yapılan eyleme 1000’den fazla Türk ve Kürt katıldı.

Öğle saatlerinden itibaren North Middlesex Hastanesi’nin otoparkında buluşan yüzlerce gösterici, hastanenin yeterli sağlık hizmetini sunamadığını ve ihmal, yanlış teşhis gibi nedenlerle ölümlere yol açtığını savundular.

18 Nisan Cumartesi öğlen saatlerde annesi tarafından hastaneye götürülen Armağan’a suçiçeği teşhisi konulmuştu. Gece yarısından sonra durumu fenalaşan çocuk tekrar North Middlesex acil bölümüne kaldırıldı, fakat bu sefer menenjit olduğu tespit edilen Armağan kurtarılamadı.

‘TEŞHİSİ ZOR HASTALIK’

Alevi Kültür Merkezi başkanı Tugay Hürman’ın katıldığı bir toplantıda hastane genel müdürü Julie Lowe’la buluşan Yücel-Fatma çifti, oğullarının ihmal sonucu hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Çift, hastanenin Türk hekimlerinin de katılacağı bir soruşturma başlatma sözü verdiğini ve bu soruşturmanın sonuçları beklediklerini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan North Middlesex sözcüsü, “Bakteriyel menenjit erken teşhisi son derece zor bir hastalıktır.

“Aşırı ateş ve ciltte pişik olabilir, ancak küçük çocuklar için riskli olabilecek testler yapılmadan grip gibi sıkça görülen hastalıklardan ayırt edilmesi son derece zordur.”

‘İHMAL YOK’

Hemşirelik Direktörü Paul Reeves ise Armağan’a hastaneye geldiği andan itibaren dikkatlice bakıldığını söyledi.

Reeves, “İlk bulgularımız çalışanlarımız tarafından herhangi bir ihmalin olmadığını ve NHS’in herhangi bir acil servisinde yapılacağı şekilde tedavi edildiğini gösteriyor.

“Soruşturmamız en kısa zamanda tamamlanacak. Sonuçları Armağan’ın ailesiyle paylaşacağız” dedi.

TÜRKÇE KONUŞAN TOPLUM ZORLANIYOR

Aralarında Cemevi, Day-Mer ve Komkar gibi derneklerin oluşturduğu Britanya Demokratik Güç Birliği Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen eylemciler, Armağan Denli’nin resimlerinin bulunduğu tişörtler giydi.

North Mids protest

Bir konuşma yapan Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ise yeterli sağlık hizmetinin verilemediği hastanenin bir an önce iyileştirilmesini, bölgedeki sağlık hizmetlerinin geliştirilmesini talep ettiklerini vurguladı.

Şubat ayında 30 yaşındaki Murat Alaboğaz’ın hastanede hayatını kaybetmesine işaret eden Demokratik Güç Birliği yetkilileri, özellikle Türkçe konuşan toplumun hastanede zorlandığını öne sürdü.

North Middlesex Hastanesi ise Londra’nın en yoğun acil servisini yönettiklerini ve günde 500 hasta tedavi ettiklerini, günde 16 saat uzman doktorların nöbette olduğunu söyledi.

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün