Türkiyeden Haberler

3 Alevi federasyonundan ortak basın özgürlüğü çağrısı: Baskı artıyor

Alevi-Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Alevi Vakıflar Federasyonu medyada artan baskıları kınayan ortak bir açıklamaya imza attı.

“Basın ve yayın özgürlüğünü kısıtlayan, baskı ve yönlendirme girişimlerinin arttığını izlemekteyiz.” diye başlayan açıklamada, “Evrensel hak olan basın ve yayın haklarının korunması ve gelişmesinde bizlere de sorumluluklar yüklediğinin bilincindeyiz.” denildi. Yapılan yazılı açıklamanın devamında yazılı ve görsel medyanın demokrasi ve ifade özgürlüğünün gelişmesi için temel faktör olduğuna vurgu yapıldı. “Yazılı ve görsel medyanın, toplumu bilgilendirme, toplumsal sorunları dile getirme, toplumda hak ve adalet duygularının gelişmesine katkı sunma, ortak kamusal alanların gelişmesine ve toplumda hoşgörü hissiyatının oluşmasına ivme kazandırma, demokrasi ve ifade özgürlüğünün yerleşmesi ve gelişmesinde temel bir faktör olduğunu biliyoruz. Toplumsal gelişmenin ve huzurlu ortamın sağlanmasında temel bir güçtür.” denildi.

İktidarın ülkeyi dikta rejimine sürüklediğini kaydeden açıklama şöyle devam etti: “Ülkemizde, Alevi sorunu çözüm bekleyen ana sorunlardan biridir. Değişik hükümetlerin bazı girişimlerine rağmen çözümsüzlük devam etmektedir. Alevi-Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, ülkemizin, bölgemizin içinde bulunduğu koşullarda, kurumlarımız Alevi davası ve AKP hükümetinin ülkeyi dikta bir rejime götürme, toplumu ayrıştırma, Avrupa Birliği çizgisinde koparma politikalarına karşı ve de Türkiye’de demokratik, özgür, laik, kimliklerin özgürleştiği bir toplumsal ortam için güç ve hareket birliğini oluşturma kararını verdi. Federasyonlarımız, bu amaçlar doğrultusunda Ortak Akıl-Ortak Duruş için eylem planını yaptı.” ifadelerine yer verildi.

http://www.zaman.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün