Türkiyeden Haberler

‘3 Temmuz’da Sevgi, Barış Ve Kardeşlik İçin Yürüyeceğiz’

Çorum Katliamı’nın 35. yıldönümü nedeniyle 3 Temmuz 2015 Cuma günü gerçekleştirilecek anma etkinliği öncesi, etkinlikleri organize eden Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy ve Alevi Kültür Merkezi Çorum Şube Başkanı Sultan Yıldırımgök ile tarihe kadar bir gün olarak geçen, o katliamı yani ‘Çorum Katliamı’nı konuştuk.

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi Nurettin Aksoy; “Bu acılar tekrar yaşanmasın diye, geçmişteki acı olaylardan ders alınsın diye anma etkinlikleri yapıyoruz. 3 Temmuz’da da sevgi, barış ve kardeşlik için yürüyeceğiz. Çorum’daki Hürriyet Parkı’na bu olaylarda hayatını kaybedenler anısına ‘barış ve kardeşlik anıtı’ yapılmasını istiyoruz. Bu konuda yerel yöneticilerden duyarlılık bekliyoruz”

 “AMACIMIZ YARALARI DEŞMEK DEĞİL, HEP BİRLİKTE BAL EYLEMEK”

Yıldırımgök, ”Bizler Dersim’i, Maraş’ı, Çorum’u yaşayanlarız. Halkların kardeşliği, insanlığın kardeşliği için çaba gösteriyoruz. 1980 yılının Temmuz ayında Çorum’da yaşanan acı olaylar tesadüfen, kendiliğinden olmamıştır. Olaylardan önce bir ABD CIA ajanın bu illerimizi dolaşması ve ardından acı olayların yaşanması tesadüf olmasa gerek. Amacımız yaraları deşmek değil, Alevi, Sünni, Türkü, Kürdü, Çerkezi ile acılarımızı hep birlikte bal eylemek”

1980 yılında ‘Çorum Katliamı ‘ olarak tarihe geçen kara günlerin üzerinden tam 35 yıl geçti. 80 darbesine zemin hazırlamak için ortaya sürülen, resmi kayıtlara göre 57, resmi olmayan kayıtlara göre ise 100’den fazla yurttaşın hayatını kaybettiği, yüzlerce yaralı ve binlerce kişinin şehri terk ettiği o kara tarihi yazanlar ne yazık ki bir türlü ortaya çıkartılamadı.

1980 yılında yaşanan olayları en iyi ortaya koyan ise dönemin Cumhuriyet Başsavcısı olmuştu. Olayların üzerinden 32 yıl geçtikten sonra Çorum’da bir konferansa katılan dönemin Başsavcısı Ertem Türker, karanlık senaryonun nasıl planlandığını gözler önüne sermişti.

Alevî-Sünnî çatışması çıkarmak için planlandığı öne sürülen Çorum Katliamı’nı soruşturan dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Ertem Türker, Çorum’da yıllar sonra verdiği bir konferansta yaptığı açıklamada kirli senaryoyu şöyle özetliyordu:

“Olaylar sırasında ele geçirilen silahların balistik muayenesi sonucu gördük ki, aynı silah kullanılarak hem sağcı hem de solcular öldürülmüştü. Yani senaryoyu yazanlar, aynı silahı hem sağcıların hem de solcuların eline tutuşturmuştu.”

Çorum katliamında avukatlık yapan Sadık Eral’ın söyledikleri de Savcı Ertem Türker’in söylediklerini doğruluyordu.

Olaylar sırasında ağır yaralanan Sadık Eral, o dönem Milli Güvenlik Konseyi kararlarında Alevilerin iç tehdit olarak görüldüğüne dikkat çekiyordu.

Eral, yaşananları ; “Toplum mühendisleri sol kesime veriyor silahı, kullandırıyor sonra da aynı silahı sağ kesime veriyor. Her iki tarafa da silahları veren aynı eldi.” diye özetliyordu.

12 Eylül darbesine giden yolda önemli bir kilometre taşı sayılan olayların, bu yıl 35. yıldönümü.

Tarihe bir kara leke olarak geçen olaylarla ilgili Çorum’da son 7 yıldır anma etkinlikleri düzenleniyor. Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen anma etkinliklerine çeşitli Avrupa ülkelerindeki Alevi-Bektaşi Dernekleri’nin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ile vatandaşlar katılıyor.

 ‘AMACIMIZ ACILARI KAŞIMAK DEĞİL, O GÜNLERİ BİR DAHA YAŞANMAMAKTIR’

Bu yılki anma etkinliği ise 3 Temmuz 2015 Cuma günü yapılacak.

Anma etkinliklerini organize eden Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy ve Alevi Kültür Merkezi Çorum Şube Başkanı Sultan Yıldırımgök ile tarihe kadar bir gün olarak geçen, o olayları yani ‘Çorum Katliamı’nı konuştuk.

Aksoy ve Yıldırımgök, özellikle bu tür acıların tekrar yaşanmaması için her 3 Temmuz’da anma etkinliği düzenlediklerine vurgu yapıyorlar. Amaçlarının bu tür anmalarla olayları kaşımak değil, acıların tekrar etmemesi için mücadele ettiklerini kaydeden Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, 1980 yılındaki askeri müdahale öncesinde Çorum’da çıkan olaylarda hayatını kaybeden 57 vatandaşı anmak için 7 yıldır bir araya geldiklerini vurguladı.

‘YENİLERİNİ ENGELLEMEK İÇİN ACILARLA YÜZLEŞMELİYİZ’

Olayların faillerinin halen yargılanmadığını hatırlatan Aksoy, “Katliamlarla yüzleşilmeden yenileri asla engellenemez. Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta ve Çorum’da yaşananların hafızalardan silinmemesi ve tekrarlanmaması, insanlık onuru açısından önemlidir. Mahkemede bazı kişiler cezalandırılmış ancak Çorum Katliamı tam olarak aydınlatılmamıştır. Dosyalar yeniden açılmalı, failler yeniden yargılanmalıdır. Tüm bu yaşananlara rağmen Aleviler eşit yurttaşlık talebinden, inançlarından ve bildikleri gibi yaşamaktan asla vazgeçmeyecektir.

 ‘HÜRRİYET PARKI’NA BARIŞ VE KARDEŞİ ANITI İSTİYORUZ’

Bu acılar tekrar yaşanmasın diye, geçmişteki acı olaylardan ders alınsın diye anma etkinlikleri yapıyoruz. 3 Temmuz’da da sevgi, barış ve kardeşlik için yürüyeceğiz. Çorum’daki Hürriyet Parkı’na bu olaylarda hayatını kaybedenler anısına ‘barış ve kardeşlik anıtı’ yapılmasını istiyoruz. Bu konuda yerel yöneticilerden duyarlılık bekliyoruz” dedi.

Alevi Kültür Merkezi Çorum Şube Başkanı Sultan Yıldırımgök, ise Alevilerin inanışları doğrultusunda yaşamak istediklerini dile getirerek, ”Dedelerimizden öğrendiğimiz düsturları kendimize şiar edindik. Davamız insanlık davasıdır. Eksiklerimize rağmen gelin bir olalım, candaş olalım, yoldaş olalım” diye konuşarak barış mesajları verdi.

Çorum’da yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybedenleri anmak için 7 yıldır anma etkinlikleri düzenlediklerini anlatan Yıldırımgök, ”Bizler Dersim’i, Maraş’ı, Çorum’u yaşayanlarız. Halkların kardeşliği, insanlığın kardeşliği için çaba gösteriyoruz.

1980 yılının Temmuz ayında Çorum’da yaşanan acı olaylar tesadüfen, kendiliğinden olmamıştır. Maraş, Malatya, Çorum katliamından önce bir ABD CIA ajanın bu illerimizi dolaşması, ardından bu illerimizde acı olayların yaşanması tesadüf olmasa gerek. Bugün, ‘aradan 35 yıl geçmiş, yaraları deşmeyin’ diyenler var. Fakat ne yazık ki; açılan yaralara merhem sürüp sarılmadığı için, gerçek sorumlulardan hesap sorulmadığı için, ne ilk ne de son oldu. Amacımız yaraları deşmek değil, Alevi, Sünni, Türkü, Kürdü, Çerkezi ile acılarımızı hep birlikte bal eylemek” şeklinde açıklamalarda bulunarak Çorum’da kardeşliğin sürmesi temennisinde bulundu. 

http://www.corumdosthaber.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün