Türkiyeden Haberler

Meclis’in Alevi Milletvekilleri:”Olası bir savaş hükümetine izin vermeyeceğiz”

7 Haziran seçimlerinde HDP listelerinden milletvekili seçilenlerin arasında Alevi örgütlerinin temsilcileri de bulunuyor: İstanbul Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Turgut Öker ve İzmir Milletvekili Müslüm Doğan. Alevi örgütlerinin 2 Temmuz Madımak katliamının yıl dönümü öncesinde yaptığı basın toplantısına katılan Ali Kenanoğlu ve Müslüm Doğan sorularımızı yanıtladı. Koalisyon tartışmalarının halkın taleplerini sokaklarda dile getirmesinin önünde bir engel gibi görülmemesi gerektiğine dikkat çeken vekiller, olası bir savaş hükümetine de izin vermeyeceklerini söylediler.

“HDP olarak halkların kardeşliği, inançların özgürlüğü demokratik ve özgürlükçü laikliğe sahip bir Türkiye ilkesi üzerinden bir siyaset yürütüyoruz” diyen HDP İstanbul Milletvekilli Ali Kenanoğlu, emeğin birliği, emeğin kutsallığı ve Türkiye’deki tüm toplumsal kesimlerin eşit yurttaşlık hukukuna sahip olması için çalışma yürüteceklerini dile getirdi.

SOKAĞIN TALEBİ PARLAMENTOYA YANSIYACAK

Kenanoğlu, nasıl bir hükümet kurulursa kurulsun sokakları terk etmeyeceklerini belirterek, “Bizler sokağın talebini parlamentoda dile getirme, savunma ve sahip çıkma siyasetini güden bir partiyiz ve bizler seksen kişi ile bu talepleri güçlü bir şekilde parlamentoya yansıtacağız ve kesinlikle dönüştürücü bir etkimiz olacak” diye konuştu.

Halkın tek parti iktidarına müsaade etmediğini dile getiren Kenanoğlu, Meclisin yeni birleşiminin hükümet karşısında kontrol mekanizmasına da olanak sağladığına vurgu yaptı. AKP’nin yargı, yasama, Sayıştay ve Danıştay gibi kontrol mekanizmalarının tamamını tek parti hükümeti döneminde geçirdiğinin altını çizen Kenanoğlu, bundan sonra bu mekanizmaların yeniden işler hale gelebileceğine işaret etti.

Koalisyon tartışmalarına da değinen Kenanoğlu, hükümetin öncelikle daha çok vekil çıkaran partilere düştüğünü belirterek, AKP ve CHP’yi işaret etti. Kenanoğlu, “Bu partiler halkın talebine kulak verip hükümeti kurmazlarsa HDP Eş Başkanı Selahattin  Demirtaş’ın da dediği gibi biz bu hükümeti kurarız” dedi.

SANDIK SAVAŞA ‘DUR’ DEDİ

HDP İzmir Milletvekilli Müslüm Doğan da, HDP’nin ortaya koyduğu ilkelerin egemen olduğu, demokratikleşmeyi önüne hedef koyan bir koalisyona destek verebileceklerini söyledi. Sandıktan çıkan iradenin savaşa “dur” dediğini, çağdaş, demokratik ve inanç özgürlüğünden yana olduğunu dile getiren Doğan, bu koşullarda olası bir savaş hükümetine izin vermeyeceklerini söyledi. “Bu halklar, inançlar arasında bir yıkım, savaş anlamına gelir” uyarısında bulunan Doğan, böyle bir hükümet karşısında sokağı örgütleyeceklerini ifade etti. Doğan, kurulacak hükümetin AKP tarafından tahrip edilen ülkenin geleceğini restore edecek ve ülkeyi yeniden inşa edecek bir barış hükümeti olması gerektiğini söyledi. Doğan, bu şekilde kurulacak bir koalisyona “evet” diyeceklerini dile getirdi.

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün