Türkiyeden Haberler

35 Yıldır Kanayan Yara:”Çorum Katliamı Unutulmadı Unutulmayacak”

1980 yılının Mayıs ve Temmuz aylarında 57 kişinin yaşamını yitirdiği Çorum Katliamı protesto edildi. Eyleme HDP’li milletvekilleri de katıldı.

Çorum Katliamı’nın yıl dönümü vesilesiyle bir araya gelen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Genel Merkezi, Alevi Kültür Merkezleri Derneği, Alevi-Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, KESK, HDP, EMEP, CHP, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, Halk Cephesi ve köy derneklerinin düzenlediği yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

FAİLLERİN YARGILANMASI TALEBİ

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nin önünden başlayan yürüyüşte faillerin hesap vermesi istendi.

Sadık Eral, Çorum Emek ve Demokrasi Platformu’na adına yaptığı konuşmada, “Çorum olaylarının yeniden araştırılmasını, tüm gerçeklerin gün ışığına çıkmasını istiyoruz. Bu halkı Alevi-Sünni diye bölerek kin tohumu ekenlerin ortaya çıkartılmasını ve yargılanmasını istiyoruz” dedi.

‘KATLİAMCI ZİHNİYET ORTADAN KALKMADI’

Etkinlikte HDP İstanbul Milletvekilleri Turgut Öker ve Ali Kenanoğlu, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Avrupa Alevi Bektaşi Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat ve Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy da birer konuşma yaptı.

Öker yaptığı konuşmada, “Hiçbir güç, kompleksinden dolayı Alevilerin bir arada oluşunu engelleyemez. 35 yıl önce bu toprakları kana bulayan zihniyet ortadan kalkmış değildir” dedi. Geçmez ise, kente, katliamda hayatını kaybedenlerden birinin heykelinin yapılması önerisinde bulundu.(ANF)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün