Türkiyeden Haberler

Aleviler Dergahlarına Sahip Çıktılar

“Dergahına Sahip Çık İnisiyatifi” adına açıklama yapan Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın ibadete açılmasını istedi.

Demir, Alevi sivil toplum örgütlerinin başkanlarıyla Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesindeki Kırklar Meydanı’nda yaptığı açıklamada, Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın “müze” değil Alevi inancının kalbi, serçeşme olduğunu belirtti.

Dergahın başta Hacı Bektaş Veli olmak üzere birçok önemli şahsiyetin mezarını barındırdığını, aynı zamanda aşevi, meydanevi, kiler ve diğer bölümleriyle Alevi erkanlarının yürütüldüğü bir inanç  ve ibadet merkezi olduğunu vurgulayan Demir, “Milyonlarca Alevi, dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir şekilde kendi dergahlarını uzun yıllar ücret ödeyerek ziyaret edebilmekteydi. Ancak Alevi kurumlarımızın ve topluluğumuzun direnci sonucunda yakın bir geçmişte ücret alımı sonlandırılmıştır. Fakat ibadethanemiz olan dergahımız halen devlet tarafından işgal edilmekte ve müze olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın Alevi inancının kalbi kabul edildiğini, bu nedenle ibadete kapalı bulunmasının Alevi inancına vurulmuş ağır bir darbe olduğunu savunan Demir, şunları kaydetti:

“Dergahımıza ilk müdahale 1826 yılında Alevi önderlerinin sürgüne gönderilmesi ve postnişinliğe bir Nakşibendi şeyhinin atanması ile başlamıştır. Bu dönemde yapılan ilk icraat da dergaha bir caminin eklenmiş olmasıdır. Daha sonra 1925 Tekke ve Zaviyeler Kanunu gereği dergahta ibadetler tamamen yasaklanmıştır. Günümüzde ise Dergah ibadete kapalı olmasına rağmen bu cami ibadete açıktır. 1925’den 1958 yılına kadar mülkiyetine, eşyalarına ve değerli el yazması kitaplarına el konularak o günkü Vakıflar İdaresi gözetimine, aslında yıkılışa terk edildi. Halen dergaha ait el yazması kaynaklar ve değerli eşyalar Türkiye ‘nin birçok ilinde bulunan değişik müzelerde dağınık halde tutulmaktadır.”

Demir, dergahın Alevilere devredilmesini istediklerini belirtti.

Açıklamanın ardından semah grubu gösteri gerçekleştirdi.

Doğan Demir’e, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gani Kaplan ile bazı Alevi derneklerinin yöneticileri de eşlik etti.

http://www.radikal.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün