Avrupadan Haberler

4 Kapı 40 Makam

Almanya’nın Hamburg kentinde Hamburg Alevi Toplumu (HAT)-Haak-Bir tarafından düzenlenen etkinlikte Aleviliğin temel öğretisi olan “4 Kapı 40 Makam” felsefesi, 4 dedenin önderliğinde 40 gencin sunumuyla tanıtıldı. Hithouse adlı etkinlik merkezinde Erkan Erçin’in sunumunda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda siyasetçi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve davetliler ilgi gösterirken etkinliğe olan yoğun ilgi nedeniyle birçok kişi programı ayakta izlemek zorunda kaldı. HAT-Haak-Bir Başkanı Orhan Özgür yaptığı selamlama konuşmasında Alevi inancının yaşanıp yaşatılabilmesi için birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti. “Gençlerimizin Alevi inancının temel kurallarını kavrayabilmesi çok önemli” mesajı veren Özgür, dernek bünyesinde inançsal boyutta çalışmaların devam edeceğini de hatırlattı.

HAM İNSANDAN OLGUN İNSANA GİDİŞATI ANLATTILAR

Alevi inancının vazgeçilmez ve değiştirilemez temel ilkeleri olduğunu vurgulayan Erçin, “Günümüz şartlarında Alevi inancının temel ilkelerini yaşatmak ve yürütmenin son derece çetin olduğunu görmekteyiz. Belli eğitim aşamalarından geçmemiş, kendini bireysel olarak geliştirmemiş kişilerin inancımızın temel ilkelerini kavraması zordur. 4 Kapı 40 Makam, ham insandan olgun insana gidişatın süreçleridir” dedi. HAT-Haak-Bir İnanç Kurulu’ndan Zehra Yavuz, Nurettin Tufan, Mustafa Şimşek ve Cemal Çetin’in kurulun çalışmalarını tanıtmasının ardından söz alan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Bölge Başkanı Cengiz Orhan, seçmenlere 15 Şubat’ta Hamburg’da ve 7 Haziran’da Türkiye’de sandık başına gitmeleri çağrısı yaptı. AABF Başkanı Cafer Kaplan’ın özel konuk olarak katıldığı gecede dedeler Abdullah Kılınç, Mahsuni İme, Ali Gültekin ve Bilal Şahin, 40 gençle birlikte Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat kapılarının 40 makamını anlattı. Gecede Talip Karabıyık, Hasan Hüseyin Sarı ve Barancan Aydın saz eşliğinde deyişler okudular. Gecenin ikinci bölümünde sahne alan sanatçı Tolga Sağ da türküleriyle etkinliğe renk kattı.

Nebahat Uzun/ Hamburg/ http://www.postgazetesi.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün