Türkiyeden Haberler

Adalet Bakanlığı’nın zorunlu din dersi cevabı

AİHM’in “zorunlu din derslerine” ilişkin verdiği kararın uygulanması için Başbakanlığa başvuran PSAKD’ye cevap veren Adalet Bakanlığı, AİHM’in “hak ihlali” kararının AİHM Büyük Dairesi’ne gönderildiğini belirtterek, “AİHM Büyük Dairesi de ihlal kararı vermesi halinde gerekli kararın icrası konusunda gerekli değerlendirme yapılacaktır” ifadelerini kullandı. PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan ise AİHM kararlarının uygulanması şartı ile kendilerine verilen cevabın olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 16 Eylül 2014 tarihinde verdiği “zorunlu din derslerinin hak ihlali olduğu” yönündeki kararırın uygulanması için Başbakanlığı’na bir dilekçe veren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne (PSAKD) konunun kapsamı gereği Adalet Bakanlığı’ndan cevap geldi.
AİHM Büyük Dairesi’ne başvuruldu
Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dışişleri Müdürlüğü tarafından derneğe gönderilen yazıda, söz konusu karara ilişkin, AİHM Büyük Dairesi’ne başvurulduğu belirtildi. Gönderilen yanıtta, “AİHM tarafından kararın Büyük Daireye götürülmesi talebi hakkında karar verilmesinin ardından, kararın ihlal yönünde kesinleşmesi halinde, anılan AİHM kararının icrası kapsamında gerekli değerlendirmeler yapılacaktır” denildi. Bakanlık cevabında, AİHM kararının henüz kesinlemediği, bundan dolayı icra aşamasına geçilmediği savunuldu.
‘AİHM kararının eksiksiz uygulaması şartıyla olumlu’
Bakanlığın cevabını değerlendiren PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, AİHM kararının eksiksiz uygulanması şartıyla Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği cevabının olumlu bir adım olduğunu ifade etti. Büyük Daire’de yüksek ihtimalle “hak ihlali” kararının çıkacağını belirten Doğan, gelen cevabı “Türkiye Cumhuriyeti bize böyle bir yazı yazdı, bir nevi karırın uygulanacağını söylüyor” şeklinde yorumladı.
‘Kararı uygulanmazsa Alevilerin tepkisi sert olur’
Bakanlık tarafından gönderilen cevabın AKP hükümeti tarafından yeni bir asimilasyon aracı olarak da kullanabileceğine işaret eden Doğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Hükümetin bize gönderdiği cevap pozitif ama hükümet verdiği bu cevabı yeni bir sistem tesis etmek, konuyu biraz daha yumuşatmak için, esas olarak da ‘zorunlu din derslerinin’ kaldırılmaması yönünde kullanırsa, Alevi hareketinin özellikle de örgütümüzün tepkisi çok sert olacak. Bunu kesinlikle kabul edemeyiz. Bunu da yeni bir asimilasyon aracı olarak görürüz.”
AKP hükümeti samimi olmaya davet eden Doğan, “Türkiye’de gerçekten bir barış tesis edecekse, Alevilerin bu konudaki hassasiyetleri göz önüne alınmalıdır. Demokrasi anlayışlarında da bu zorunlu bir durumdur” diye konuştu. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün