Türkiyeden Haberler

Alevi dernekleri HDP’yi ziyaret etti

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekler Federasyonu’ndan oluşan birlik sekreteryası ile bir araya geldi.

Parti merkezinde basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından açıklamada bulunan Yüksekdağ,  Alevi örgütleri ile seçim öncesi  görüş alışverişinde bulunduklarını, talep ve önerilerini dinlediklerini ifade etti.

Alevi örgütlerinin kendilerinden taleplerinin arkasında durmalarını istediklerini anlatan Yüksekdağ, şunları kaydetti:

”Biz de seçimler öncesinde ve bu son dönemde Alevi toplumlarıyla nasıl bir ilişki geliştireceğimiz konusunda bazı bilgiler verdik. Görüşlerimizi düşüncelerimizi paylaştık, geniş bir seçim işbirliği hattında Alevi toplumu ve örgütleriyle yan yana gelme dileğimizi ifade ettik. AK Parti’nin oluşturduğu tekçi yapıya, zihniyetine Alevi  toplumunun asimile edilmesine hizmet eden politikalarına karşı genel seçimler arifesinde güçlü bir işbirliğini ve mücadele birliğini  geliştirebiliriz dedik. Alevi toplumunun genel seçimler öncesinde  doğrudan temsil edilmesi konusunda partimizin kararı olduğunu ve bu karara bağlı hareket edeceğini söyledik.”

Alevi örgütlerinin, zorunlu din derslerine, eğitimde gericileştirme ve asimilasyon politikalarına karşı miting ve çalışmalarına destek istediğini belirten Yüksekdağ, kendilerinin de doğrudan bu çalışmanın parçası olacaklarını ifade ettiklerini söyledi.

8 ŞUBAT’TA İSTANBUL MİTİNGİ

Federasyonlar adına konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Müslüm Doğan da eğitimde gericileştirmeye karşı 8 Şubat’ta İstanbul’da miting yapacaklarını bildirdi.

Doğan, ”Mitingde ‘zorunlu din derslerine hayır’ diye bağıracağız, özgür demokratik ve bilimsel bir eğitim diyeceğiz, AİHM kararların uygulanması, cemevlerinin yasal statüye ulaşmasını, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmasını, Alevi hak ihlallerinin durdurulmasını, yeni asimilasyon araçlarının devreye girmemesini istiyoruz” dedi.

Alevi toplumunun sorunlarını bir proje haline getirdiklerini ifade eden Doğan, bu projeyi de HDP’ye seçim bildirgelerinde yer almak üzere partiyle sunduklarını bildirdi.

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de “bu toplumda ve coğrafyada yaşayan Alevilerin gasbedilen haklarının iade edilmesi açısından, federasyonun yaptığı çağrıyı çok anlamlı bulduklarını, destek verdiklerini ve 8 Şubat’ta İstanbul’da olacaklarını”kaydetti.

http://www.ensonhaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün