Türkiyeden Haberler

“Adaletin yerini bulmasını ve 22 yıldır verilmeyen hesabın verilmesini bekliyoruz.”

33 aydının Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin üzerinden 22 yıl geçti. Katliam televizyonlardan an an canlı yayınlanırken, devlet yetkililerinden güvenlik güçlerine kadar kimse engel olmadı, seyirci kalındı. Katliam, Alevi halkı için de bir dönüm noktası oldu. Aleviler, taleplerini sokaklarda daha gür haykırmaya başladı.

Katliamın sorumlularının ortaya çıkartılması ve yargılanması talepleriyle başlatılan adalet mücadelesi o günden bugüne dek sürüyor. Her yıl katliam Madımak Oteli önünde, binlerin katılımıyla protesto ediliyor.

Aleviler ve dostları bu yıl da Madımak Oteli önünde miting ve anma etkinliği düzenleyecek.

Konuya ilişkin ETHA’ya bilgi veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevilerin 22 yıldır katliamın hesabının verilmesini beklediğini belirterek, dolayısıyla bu yıl öne çıkan talebin de yine bu olacağını belirtti.

Kenanoğlu, Alevilerin Türkiye’de demokratikleşme ve gasp edilen haklarıyla ilgili olan taleplerinin yanı sıra başta taleplerinin olduğunu belirtti ve ekledi: “Adaletin yerini bulmasını ve 22 yıldır verilmeyen hesabın verilmesini bekliyoruz.” Kenanoğlu, bu katliamın arkasında kimlerin olduğunu, nerelerde tezgahlanarak nasıl faaliyete geçirildiğinin açıklanması gerektiğini vurguladı. Kenanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “O dönemin karanlık şahsiyetleri, başta Süleyman Demirel olmak üzere Tansu Çiller’i, Mehmet Ağar’ı, o dönemin içişleri bakanları, valileri, emniyet müdürleri hiçbir zaman hesap vermedi onların hesap vermesi lazım.”

Sivas davasının yeniden görülmesi gerektiğini vurgulayan Kenanoğlu, hakikatlerle yüzleşme komisyonunun oluşturulmasını da istedi.

‘2 TEMMUZ’DA SİVAS’TAYIZ’

HDP’nin, Alevilerin tüm bu taleplerini kabul ettğini ve parti programına aldığını hatırlatan Kenanoğlu, “Biz bu konunun takipçisi olacağız. Bir araştırma komisyonunun oluşturulması ve dönemin yetkililerinin bu konuda hesap vermesinin yolunun açılması için uğraşacağız” dedi.

Kenanoğlu, katliamı yıldönümünde lanetlemek ve yaşamını yitirenleri anmak için bu yıl da Sivas’ta olacaklarını belirtti, herkesi Madımak Oteli önünde olmaya çağırdı.

http://www.demokrathaber.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün