Türkiyeden Haberler

AİHM : ‘Cemevleri ibadethane’ kararları uygulansın

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ( AİHM ), cemevlerini cami, kilise ve sinagoglar gibi elektrik faturasından muaf tutmayan devletin Alevilere din temelinde ayrımcılık yaptığına karar vermesi ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun (YHGK) da cemevlerine vize kararının ardından hükümete önemli bir çağrı geldi.

Davayı kazanan Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği’nin avukatı olan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Hürriyet’e, “Bugünden akabinde siyasi iktidar ‘ fakat ’sız olarak ret ve inkar politikasını terk etmelidir. Çağrımız, ivedi bir biçimde mevzuat değişikliği yapılmasıdır” diye belirtti . YHGK 12 sayfalık kararını, bir ilke imza atarak legal mevzuata değil, Anayasa’nın 90. maddesi ışığında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) dayandırdı. Kurul, dernek hakkındaki kapatma davasını kabul etmeyen Başkent Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını oyçokluğu ile onadı. Tekke ve Zaviyeler Yasası’na aykırı olmasına rağmen cemevi yaptırılmasının AİHS’ye aykırı olmadığına karar veren YHGK, cemevlerinin ibadethane olup olmadığının yargı kararıyla belirlenemeyeceğine, cemevi yaptırmak üzere dernek kurulabileceğine hükmetti.

MEVZUAT DEĞİŞMELİ

Fevzi Gümüş, kararı şu şekilde değerlendirdi: “Sorun, iktidarın geçmişin ret politikalarını sürdürmesinden, idarenin keyfi davranışlarından kaynaklanıyor. Geçmiş devlet aklının terk edilerek, özgürlükçü bir yorumla cemevleri ibadethane sayılmalı ve camilerle aynı statü verilmelidir. Artık yargı kararları ışığında devletin mevzuat değişikliği yapması şarttır.”
Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut bunları belirtti : “Dayatmayla, ‘sen şurada ibadet yapacaksın’ demek diktatörlüktür. Devlet, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM ve Yargıtay’ın kararlarını uygulamak mecburiyetinde .”

Kaynak: hürriyet

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün