Türkiyeden Haberler

Zalime karşı HDP’nin yanındayız

Hacı Bektaşi Veli Dergahı Postnişi Veliyettin Ulusoy ve Alevi inanç önderleri, Aleviler için tarihi önemi sahip seçimler öncesi Alevi toplumunda gözlemledikleri değişimleri anlattı. Alevilerin seçim tarihi ve cumhuriyet ile olan ilişkisine dair kısa bir değerlendirme yapan postnişin Ulusoy, “Biz olmazsak belki de cumhuriyet olmayacaktı. Cumhuriyete, her şeyimizi verdik; fakat Cumhuriyet bize umduklarımızı vermedi. Tam tersi oldu, dergahlarımız kapandı, yasaklar getirildi” dedi. Ulusoy, 3 dönem DP’yi destekledikten sonra Alevi toplumunun genel olarak günümüze kadar CHP’yi desteklediğini belirterek, “Bu son hareketlilikle birlikte, özellikle de HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adayı olması ve düşüncelerini topluma iletmesiyle birlikte gözler ona çevrildi, camia ona çevirdi yüzünü” dedi.

Yeni Yaşamı destekliyoruz

Garip Dede Dergahı dedesi Celal Fırat dede, “Yeni Yaşam Çağrısı”na Aleviler adına cevap vermek istediğini belirterek, “Çağrıya bir yaşam felsefesi çağrısından çok Aleviler inançları gereği, yaşamla inancı ayırmadıkları için sıcak bakıyorlar” dedi. Çorum’da, Ulusoy’un mürşidi olarak dedelik vazifesini yerine getiren, Adıgüzel Erbaş dede ise, hükümetin diktatörlüğe giden politikalarının önünü HDP’nin kesebileceğini söyledi. Adıgüzel dede, “Alevilerin sorunları bütün ötekilerin sorunlarından farklı bir sorun değildir. Nerede bir mazlum varsa onun yanındayız, nerede zalim var onun karşısındayız” dedi.

Alevilerin tarihsel seçimi!

Deniz NAZLIM

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün