Türkiyeden Haberler

AKP Tokat milletvekili Celil Göçer’in Baskısıyla Alevi ve Demokrat Kıyımı

Turhal’da Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü’nün statüsünün ilerici olduğu gerekçesiyle düşürüldüğü, Nüfus Müdürü’nün ise Alevi olduğu için sürgüne gönderildiği iddia edildi.

Tokat’ın Turhal İlçesi’nde, kaymakamlığa bağlı, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü’nün vasıfları iki kademe birden düşürülerek büro amiri olarak tayin edildi. Demokrat ve aydın kişiliğiyle tanınan H.Şermin Demirpolat’ın kısa bir süre önce Kaymakamlık tarafından başarı belgesiyle ödüllendirilmesi akıllarda soru işareti bıraktı. Bununla birlikte Turhal Nüfus Müdürü Cuma Kökduman’ın da Alevi olduğu gerekçesiyle sürgün bölgesi sayılan Artova ilçesine gönderildiği belirtildi. Sırada yine Alevi olan Kadastro Müdürü’ne sürgününün gündemde olduğu ve bu atamalar ile sürgünlerin AKP Tokat milletvekili Celil Göçer’in baskısıyla yapıldığı iddia edildi.

akp-li-vekil-baskisiyla-alevi-ve-demokrat-kiyimi-100756-1.

Önce teşekkür sonra…
Aydın kişiliğiyle tanınan H.Şermin Demirpolat’ın Kaymakamlık tarafından teşekkür belgesiyle ödüllendirildikten sonra görev tanımı değiştirildi. Teşekkür belgesi verilen bir personelin etkinliği ve verimliliği arttırmak için görevden alındığının söylenmesi büyük bir çelişki olarak dikkat çekti. Müdürken büro amirliğine tayin edilen Demirpolat bir sertifika programına gönderilirken görevden alındı. Yerine ise AKP üyesi olduğu söylenen başka bir kişi atandı.

‘Çok baskı var’
Demirpolat’ın Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğü Mütevelli heyeti kararı ile eski görevine son verildiği ortaya çıktı. H.Şermin Demirpolt’ın kendisini şaşırtan bu statü değişikliğinin nedenini Kaymakam Bünyamin Yıldız’a sorduğu ve ondan, “Üzerimizde çok baskı var, mecburen bu görev değişikliğini yapmak durumundayız” dediği iddia edildi. Böylece demokrat, aydın ve Atatürkçü kimliğiyle bilinen Demirpolat’ın hem statüsü değişmiş oldu hem de maaşında büyük bir kesintiye gidildi. Bu tip bir görev değişikliğinin idari mevzuata aykırı olduğu ve memurların statülerinin ancak yüz kızartıcı suçlarda indirileceği biliniyor. Teşekkürle ödüllendirilen bir personele ceza gibi atama yapılması soru işaretleri yaratıyor.

Yeni ‘ödüller’ var
Turhal’da Kaymakamlık bünyesinde Turhal Nüfus Müdürü Kökduman’ın Alevi olduğu gerekçesiyle sürgün bölgesi sayılan Artova ilçesine gönderildiği belirtildi. Sırada yine Alevi olan Kadastro Müdürü’ne ve başka görevlilere ‘siyasi’ nedenlerden ötürü sürgün ve görev değişikliklerinin gündemde olduğu, bu tip söylentilerin dolaştığı belirtildi.
Öte yandan Turhal Kaymakamlığı’na Demirpolat tarafından dava açıldı. Unvan değişliğinin siyasi olduğu belirtilirken, unvan değişikliği işleminin iptali ve işlemi yürütmenin durdurulması istendi.

Kaynak:ERK ACARER @eacarer erkacarer@birgun.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün