Türkiyeden Haberler

Alevi dedeleri: AYNI YOLDAYIZ

HDP’nin Alevilerin değerlerini de temsil ettiğini belirten dedeler, seçimlerde ‘Aleviliğin içini boşaltan sisteme karşı mücadelenin adresi olarak’ HDP’yi gösterdi. Dedeler, ‘Aleviler HDP ile ayağa kalkmalı‘ dedi

 ALEVİ DEDELER KONUŞTU

Ezilen tüm toplumsal kesimlerin adresi olma yolunda büyük adımlar atan HDP’ye yoğun destek sürüyor. Alevi dedeler de Alevi toplumunu HDP etrafında birleşmeye çağırdı. Alevi dedesi Ali Haydar Gökten, “Alevilere en yakın duran partinin HDP. Halkımızı HDP’ye çağırıyoruz” dedi

HDP’YE PİRLER ÖNCÜLÜK EDECEK

Alevi dedesi İbrahim Erdoğan, “Alevi pirleri olarak bu partiye öncülük yaparak Alevi sorununu çözeceğiz” derken, dede İbrahim Sinemillioğlu, “Aleviler ezilenlerle hareket edecek” dedi. Dede Ali Soysüren ise, “Aleviliğin içini boşaltan sisteme karşı HDP ile ayağa kalkmalıyız” dedi.

 Zalimlere karşı HDP ile mücadeleye

“Zalimin karşısında mazlumun haklarını savunan” parti olarak tanımladıkları HDP’yi destekleyeceklerini açıklayan Alevi dedeleri, HDP’nin Alevilerin sorunlarını birlikte çözebilmenin adresi olduğunu söyledi. HDP’nin Alevilerin haklarının da savunucusu olduğunu ve zalimin karşısında mazlumdan yana durduğunu belirten Alevi dedesi Ali Haydar Gökten, Alevilerin sorunlarının çözümü noktasında en çok mücadele eden partinin HDP olduğunu söyledi. Alevilerin bu sebeplerden kaynaklı 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde genel eğiliminin HDP’den yana olduğunu ifade eden Gökten, “Cemevlerinde insanlarla sohbetler ediyoruz. İnsanların genel eğilimi HDP. Özellikle Alevi gençlerinin HDP’ye desteği çok yaygın. Bizler de bu sancılı dönemde Alevilere en yakın duran partinin HDP olduğunu görüyoruz. Biz de elimizden geldiği kadar HDP’yi destekleyeceğiz” diye konuştu.

Alevilerin çaresi HDP

Alevi dedesi İbrahim Erdoğan ise, “HDP, bu zamana kadar Alevi sorununa, Alevi inanç kültürü ve yaşam tarzıyla daha derinlikli ilgilenmiş olsaydı bu ülkede bu sorunların önüne ve katliamların önüne daha erken geçmiş olacaktı. Ancak bundan sonra inanıyorum ki HDP Alevileri dikkate alacak. Çünkü HDP, insanlık anlayışına uygun düşen programla hareket eden bir parti. HDP’nin bu duruma gelmesi gerçekten güven vericidir. Umut ediyoruz ki biz bu anlayışla partimizin öncülüğünde Alevi pirleri olarak bu partiye öncülük yaparak Alevi sorununu bu ülkede çözeceğiz” şeklinde konuştu.

Alevi dedesi İbrahim Sinemillioğlu, şunları kaydetti: “Alevilerin yeri ebetteki kendileri gibi ezilenlerin, dışlananların, hor görülenlerin, emekçinin, işçinin yanıdır. Aleviler, eğer bu ezilen gruplarla birlikte hareket eder Türkiye’ye yeni bir yaşamın getirilmesini sağlama yolunda taşın altına ellerini koyarlarsa herkesten önce kendilerine hizmet etmiş olurlar.”

Aleviler HDP ile ayağa kalkmalı

HDP’nin temsil ettiği değerlerin Alevilerin değerleri ile örtüştüğünü dile getiren Alevi dedesi Ali Soysüren, “Bu noktada HDP, çok uzun bir süredir kronik bir hale gelen Alevilerin sisteme entegre olma hastalığını bir çaresi olarak ortaya çıkmış durumda. Aleviler, HDP’ye yaklaşıkça Alevilerin HDP’ye yaklaşmasının önündeki engel olan sistem ve sistemin aktörleri de bunun karşılığını çok daha sert bir şekilde bel altı vurmaya devam ediyor. Alevilerin kendisini her geçen gün asimile eden, Aleviliğin içini boşaltan sisteme karşı yeniden ayağa kalkmaları gerekir. Bunun için de tek adresin HDP olduğunu düşünüyorum” dedi.

HDP oyunu yüzde yüz artırdı

HDP, yapılan son anketlerde ciddi bir yükselme grafiği sergiliyor. Gezici Araştırma Şirketi’nin yayınladığı ankete göre HDP oylarının İstanbul’da yüzde 6.5’dan yüzde 13.2’e yükseldi. Gezici Araştırma Şirketi’nin, İstanbul’un 39 ilçesinde 128 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü 4.868 katılımcıyla yüz yüze yaptığı 2015 genel seçimlerine ilişkin anketine göre, AKP’nin oyu yüzde 10 civarında düşerek yüzde 39.7íye geriledi. Ankette HDP’nin oy oranını yüzde yüz artırarak yüzde 13.2 oy oranına ulaşarak barajı aştığı görülüyor. HDP’nin en çok oyu 2011 seçimlerinde AKP’ye oy veren seçmenden aldığı gözlemlenirken, CHP ve MHP’nin oylarında ise kısmi artış var.
Adaylar açıklanıyor

Partilerin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) genel seçimleri için listelerini bugün saat 17.00’ye kadar teslim etmesi gerekiyor. 7 Nisan’dan sonra seçim startını verecek HDP, “çok dilli” bir seçim propagandası yürüteceğini, hemen her ilde seçim mitingleri düzenleyeceğini ve “Yeni yaşam” sloganıyla hareket edeceğini vurguladı. 1501 kişinin adaylık için başvurduğu HDP, Kürdistan ve Türkiye’nin tüm illerinde aday gösterecek ve göstereceği 550 adaydan en az yarısı kadın olacak.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün