Türkiyeden Haberler

AKP’nin zorunlu din dersi ısrarı: AİHM’de davayı kaybeden Türkiye temyize gitti

AKP hükümeti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘isteyen öğrencilerin zorunlu din dersi uygulamasından muaf kılacak bir uygulamaya gidilmesi’ yönündeki kararını, kendisine tanınan sürenin son gününde temyize götürdü.

Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre, sürenin son gününde mahkemenin temyiz organı Büyük Daire’nin davayı ele almasını talep etti.

AİHM, Mansur Yalçın ve başka müştekilerin 2011’de Türkiye devletine açtığı davayı eylül ayında tamamlamış, Türkiye’nin zaman geçirmeden öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulmalarını sağlayacak yeni bir sisteme geçmesi gerektiğine hükmetmişti. Kararda, devletin dini konularda tarafsız olma yükümlülüğüne atıfta bulunulmuş ve Türkiye’de bu alandaki düzenlemelerin yetersiz olduğu belirtilmişti.

AİHM, kararında Alevi inancına bağlı ebeveynlerin çocuklarının okul ve ailelerinden aldıkları değerler arasında bir çatışma yaşayabileceğine vurgu yapmıştı.

http://www.diken.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün