Türkiyeden Haberler

Alevi Açılımı iddiası Maraş’ta çürüdü

Resmi kayıtlara göre 103 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı’nın 36. yıldönümü çeşitli etkinliklerle anıldı. Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği gibi Alevi örgütlerinin çağrısıyla Maraş’ta yapılacak anmaya katılmak için bölgeye gelen ve aralarında Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı  İsrafil Erbil’in de bulunduğu grup  Narlı Beldesi girişinde uzun bir süre bekletildi. Jandarmanın barikat kurarak kente girmelerine izin vermediği kitle, engellere rağmen Maraş’a girmeyi başardı.

19-26 Aralık 1978 tarihleri arasında yaşanan katliam için 32 yıl aradan sonra ilk kez 2010 yılında gerçekleştirilen anma töreni için ilk girişimleri başlatan BAF Başkanı İsrafil Erbil, bir kez daha Maraş’taydı. Anma törenine ilişkin bir basın açıklaması yayınlayan BAF Başkanı, son 5 yıldır Maraş katliamı’nın Maraş’ta anılması için mücadele verdiklerini hatırlatarak, Alevi açılımı vaatlerine karşın bir kere daha engellendiklerini kaydetti. Bölgede adeta olağanüstü hal ilan edildiğini belirten Erbil, binlerce polis ve jandarmanın tüm yolları kapattığını ve anma yapmak isteyen insanların zulme maruz bırakıldıklarını söyledi.

HÜKÜMETİN SÖZLERİ LAFTA KALDI

BAF Başkanı İsrafil Erbil hükümete sert eleştiriler yönelttiği açıklamasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alevi açılımları yapmaya devam ediyor. Başbakan Davutoğlu daha birkaç hafta önce Hacı Bektaş ve Dersim’e giderek  ‘ikrar vermeye, nasip almaya geldim’ dedi.

Kamuoyunun tüm bunlara şahit olduğu bir dönemde, 17 Aralık 2014 Çarşamba günü maraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile bir görüşme gerçekleştirerek, Maraş katliamında katledilen canlarımızı 21 Aralık 2014 Pazar günü Maraş’ta anmak istediğimizi bildirdik. Görüşmede Vali Güvençer ’78 olaylarında hayatını kaybeden insanları anmak, insanlık görevidir ve yapılmalıdır’ diye konuştu. Görüşmenin ikinci günü 18 Aralık Perşembe günü Vali ‘hassasiyetler ve güvenlik’ gerekçesi ile anmaya izin veremeyeceğini açıkladı. Aynı gün Maraş sokaklarında dağıtılan bir bildiri ortaya çıktı. Bildiride ‘1978 olaylarını kutlayacağız, Türk Milletinin onurudur, 19 Aralık 2014 Cuma günü toplanarak Yörük Selim mahallesine yürüyelim’ gibi tehdit ve katliamı kutsayan, vahşeti sahiplenen bir ifade yer almaktaydı.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Alevi açılımı kapsamında söylediği tüm sözler Maraş’ta çürümüştür. Maraş, aynı zamandaTürkiye demokrasi’sininde sınavıdır. Alevi açılımında gerçekler ortada dururken Kürt açılımında ve emekçi sorunlarında da farklı bir gelecek umudu taşımanın bir anlamı kalmamıştır.”

Maraş’a alınmayan Aleviler Narlı’da bulunan Cemevi’nde buluştular.

MARAŞ KATLİAMLA YÜZLEŞMELİDİR

BAF açıklamasında Maraş’ta Alevi toplumuna karşı yapılan katliam ve vahşetin üzerinden 36 yıl geçmesine rağmen Sünni toplum ya da Sünni inanç önderlerinin, İslam adına yapıldığı iddia edilen bu insanlık dışı gerçekle yüzleşmek istemedikleri savunuldu. “Maraş halkı bu vahşetle yüzleşmekten kaçınmaktadır” ifadelerine yer verilen açıklamada, aydınlardan siyasi partilere,  akademisyenlerden üniversitelere hiç bir çevrenin bu konuda gerekli derinlikte bir çalışma ve hesaplaşmayı yapmaktan kaçındığı ileri sürüldü. Açıklama şöyle devam etti: “Herşeye rağmen Aleviler ve Alevi dostları bu yıl Maraş’ta anma etkinliğinden önce Erenler Cemevi’nde yapılan Cem erkanında cem oldu, katliamdan öldürülen canlarımızın mezarları ziyaret edildi,Yörükselim mahallesindeki yeni Cemevi arsasında yapılan törende hakka yürüyen canlarımız adına gülbanklar okundu ve karanfillerle anıldılar, Maraş’a alınmayan canlarla Narlı’da buluşuldu ve bir bütün olarak basın açıklaması yapıldı.Acılar yasaklarla unutturulamaz, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün