Makaleler

Noel Baba Can’dır

Yıl sonu – yılbaşı denildiğinde akla gelen en önemli sembol noel babadır. Kim olduğu ve bu şekilde nasıl bir geleneksel kabul oluşturduğu tartışıladursun, noel babanın bugün neyi ifade ettiği bütün bu tartışmalardan çok daha önemlidir. Noel baba kırmızı kostümü ak sakalı ve hafif göbekli fiziğiyle çocuklar için gülümseme ve hoş duygular ifade etmektedir. Her ne kadar bizim malum basın onu şeytani bir görüntüye sokmaya çalışsa da nafile, noel baba gülümsemenin tebessümün ve güzel duyguların bir sembolü olarak kabul edilmekte ve sevilmektedir.

Ülkemizde her yıl noel babaya yönelik bir saldırı bir protesto gerçekleştiriliyor. Malum akıllılar noel babayı tehlikeli, kültürümüzü ve inancımızı yozlaştıran bir Hristiyan geleneği olduğunu söyleyip burası Müslüman ülke diye de söylediklerini gerekçelendiriyorlar.

Elin Hristiyan ülkesinde her türlü Müslüman inancını ve geleneğini yaşayan bizim kendine Müslümanlar, konu Türkiye olunca her türlü Hristiyan inanç ve geleneğini tehlikeli buluyorlar. Avrupa’da devasa camilerini yapıyorlar, inançlarına göre kara çarşaflarıyla günlük hayatın içinde yer alıyorlar, baş örtülü bir şekilde okullara gidiyorlar, Kur’an kursu, kurban bayramı, ramazan bayramı gibi her türlü inanç ve geleneklerini rahatlıkla sürdürüyorlar. Üstelikte burası Avrupa, burası Hristiyan bir ülke diye kimi zaman nadiren de olsa kendilerine karşı olan kesimlere karşı yine bizzat o elin Hristiyanları karşı koyup insan hakkı, inanç özgürlüğü kapsamında savunuyorlar bizim kendine Müslümanları.

Bizim kendine Müslümanlar o Hristiyan ülkelerinde kendi devletleri bizimkilerden aldıkları vergilerle kiliseleri desteklemediği için satışa çıkartılan kiliseleri alıp camiye dönüştürebiliyorlar. O camilere Türkiye’de yaşayan Haristiyanlardan da alınan vergilerle imam görevlendirebiliyorlar. Yetmiyor burada Alevilerden ve Hristiyan azınlıklardan alınan vergilerle Küba’ya bile cami yapmaya kalkıyorlar, sonra kalkıp bu topraklarda doğmuş bir Akdenizli olan noel babayı üstelik de dini bir motif olmanın ötesinde eğlenceli bir sembol olma haline bile tahammül edemiyor bizim milliyetçi muhafazakar kendine Müslümanlar.

noel baba Can’dır dediğimizde bize noel babayı da Alevi yaptılar diye çıkışanlar oldu. Derdimiz noel babayı Alevi yapmak değil ancak bu topraklarda doğmuş ve hunharca katliamların olduğu, insanların kafaları kesilerek katledildiği, kadınların, çocukların kaçırılıp tecavüz edildiği bir coğrafyada noel baba gibi içimize gülümseme duygusu serpiştiren bir sembolüde sizin ırkçı, gerici, ötekileştirici hırs ve korkularınıza yedirmeyiz.

Noel baba kimsenin kadınına, kızına tecavüz edip, erkeklerinin başını kesmiyor. Kimsenin malına, canına, toprağına, ırzına göz koymuyor. Noel baba çocuklara hediye dağıtan şirin bir ihtiyardır. Her kimin geleneğinden, inancından bizlere sirayet etmişse de iyi etmiş. Noel baba Can’dır…

Ali KENANOGLU

Ali Kenanoğlu, 1971 yılında Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Hubyar Köyü’nde doğdu. Ocakzade bir Dede çocuğu olan Kenanoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Boğaziçi Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu gibi birçok Alevi Kurumunun kuruluşunda da yer alıp yöneticilik yaptı. Ali Kenanoğlu’nun yazar İsmail Onarlı ile birlikte ‘Hubyar Sultan Ocağı ve Beydili Sıraç Türkmenleri’ isimli bir araştırma kitabı bulunuyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat okuyan Kenanoğlu İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğrencidir. Bir çok Ulusal ve Uluslararası sempozyum, konferans, forum ve panellerde Din – Devlet ilişkileri, Alevilik ve tarihi konular ile güncel Siyasi konular üzerinde konuşmalar yapıp tebliğler sunmaktadır. Bu konular üzerine yayınlanmış birçok tebliğ ve makalesi bulunan Kenanoğlu, Evrensel Gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaktadır. Muhasebe ve finansman üzerine yöneticilik yapan Ali Kenanoğlu iki çocuk babasıdır. Kenanoğlu 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. dönem Milletvekili seçimlerinde HDP’den İstanbul Milletvekili olmuştur.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün