Türkiyeden Haberler

Alevi Bileşenleri:”Cizre’yi Kerbela Yapmayacağız”

Yaklaşık 45 Alevi Derneği, “Cizre’ye Su Olacağız”  sloganıyla cizre’ye gelen heyet ön incelemelerde bulundu. Yapılan saldırılar sonucu kentin harabeye dönmüş sokaklarını gezen heyet üyeleri, yapılan saldırıların sivil halka tam olarak bir vahşet yaşattığını ifade etti.

Uygulanan sıkıyönetim süresince 21 sivil yurttaşın devletin kolluk kuvvetleri tarafından katledildiği Cizre’de yaşananları yerinde görmek üzere oluşturulan heyetlerin kente ziyaretleri devam ediyor. Kente bugün de “Cizre Kerbela olmayacak” sloganıyla aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Kani Kaplan, Demokratik Alevi Derneği Temsilcisi Hülya Yer, HDP MYK Üyesi Hatice Işık ile Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ve Alevi Kültür Dernekleri başkan ve yöneticilerinden oluşan bir heyet geldi.

Temasları kapsamında önce HDP ve DBP ilçe örgütleri binasına gelen Alevi örgütleri temsilcileri, daha sonra halka yönelik en yoğun saldırıların yaşandığı Nur Mahallesi’ne geçti.

Mahalle sakinleri ile görüşen heyet üyeleri, maruz kaldıkları saldırılara dair bilgi aldı.

‘Ortaklaşan mücadeleyi örgütlersek herkes istediği gibi yaşar’

Nur Mahallesi’nde bulunulan temasların ardından heyet, yaşamını yitiren 21 sivil yurttaş için taziyelerin kurulduğu Cudi Mahallesi’ndeki Taziye Evi’ne geçerek yakınlarını kaybeden ailelerle görüştü.

Burada heyet adına konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün, bu ülkede artık böyle saldırı ve katliamların yaşanmasını istemediklerini belirterek, “Öncelikle hepimizin başı sağ olsun. Bu ülkede bir daha bunlar yaşanmasın istiyoruz. Bu ülkede gençlerimiz, Kürtler, Türkler, Alevi çocuklarının ölmesini istemiyoruz. Bizler Alevi örgütleri olarak bu katliamlarını durdurabilmek için Cizre’yi ziyaret ettik. Bizler ortaklaşan mücadeleyi örgütlersek, sizler kendi topraklarınızda kendi türkülerinizi söylersiniz, çocuklarınızı kendi dillerinde okula gönderirsiniz, bizler de kendi inancımızı, kendi değerlerimizi inandığımız gibi, değerlere kıymet biçtiğimiz gibi inancımızı yaşarız” dedi.

‘Savaş istiyorsanız kendiniz gelin savaşın’

Ortak duruş ve ortak yaşam örmenin olası saldırıları durdurmak için önemli olduğunu da kaydeden Düzgün, şunları söyledi: “Biz istiyoruz ki ne Kürt’ün, ne de Türkün çocuğu ölsün. Eğer bunlar gerçekten savaşmak istiyorlarsa kendi çocuklarını göndersinler. Kendileri savaşa gelsinler. Ama özel harp dairesini, kontra-gerillaları, IŞİD’in çetelerini buraya gönderip bu halkı katletmesinler.”

Yapılan konuşma sonrası ailelerle vedalaşan heyet üyeleri, daha sonra kentten ayrıldı.

http://www.bestanuce7.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün