Türkiyeden Haberler

Alevi Örgütleri’nden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ziyaret

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün ile Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez’in de aralarında bulunduğu Alevi dernekleri temsilcilerinden oluşan bir heyet, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde meydana gelen olayları incelemek üzere Diyarbakır’a gelen Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün ile Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez’in de aralarında bulunduğu Alevi dernekleri yöneticilerinden oluşan heyet, Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Alevi örgütleri temsilcileri, Sur ilçesinde incelemelerde bulunduklarını, birçok ev ve işyerinin tahrip edildiğini belirterek, buradan da Cizre’ye gideceklerini söyledi. Hedeflerinin barış çığlığını Batı’dan Doğu’ya doğru taşımak olduğunu kaydeden Alevi örgütleri temsilcileri, öz yönetimi bin yıllardır dergahlarında uyguladıklarını ve görevlerinin yaşananları en iyi şekilde halka anlatmak olduğunu söyledi.

Kışanak: Kritik bir aşamadayız

Eş Başkan Gültan Kışanak ise, Alevi örgütleri temsilcilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, güçlü refleks gösterdikleri takdirde bir takım heveslerin başarılı olamayacağını kaydetti. Demokrasiye gerçekten inanan, inanç sistemi de demokrasi ve barış üzerine kurulu olan Alevi inancının bu süreçte çok ciddi rol oynayabileceğini belirten Kışanak, bu coğrafyada uzun yıllar Alevilerin, Kürtlerin, Ermenilerin ve farklı inançların katliamlara maruz kaldığını hatırlattı. Birkaç saldırıyı nasıl atlatacaklarının peşinde olmadıklarını, geleceklerini kurtarmak istediklerini ifade eden Kışanak, “Kritik bir aşamadayız. Artık öyle bir yola girebilir ki, istesek de artık toparlamak zor olabilir.” dedi.

Anlı: Beraber geleceği kuracağız

Eş Başkan Fırat Anlı da, şehir isimlerinin bile katliamlarla anıldığı bir coğrafyada yaşadıklarını ifade ederek, “Aleviler bu toplumun vicdanıdır. Şengal ve Kobani’deki saldırılardan sonra Alevi derneklerinin tamamı, inanılmaz bir dayanışma ile yaraları sardılar. Bu kıymetli bir şey, bu coğrafyanın insanları kendisine yapılan iyiliği de olumsuzluğu da unutmuyor. Beraber geleceği kuracağız, beraber bu coğrafyada yaşayacağız.” diye konuştu.

Haber Kaynağı :

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün