Türkiyeden Haberler

Alevi Dedeler ve Müzisyenler’den Dersim’de avlanmaya karşı toplantı

Dersim’de yöre halkı tarafından ve özellikle Aleviler tarafından kutsal sayılan dağ keçilerinin avlanmaması için Dersimli bazı müzisyenler ve Alevi kanaat önderleri tarafından toplantı düzenlendi.

Yöre halkı için kutsal sayılan dağ keçilerinin avlanmaması için İl Av Komisyonu’nun geçtiğimiz yıl aldığı karar ile 2014-2015 sezonunda ilde her türlü avın yasaklanması gerektiği duyurulmuştu. Alınan komisyon kararı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü´ne gönderilmişti. Böylece Dersim’de dağ keçilerinin avlanması yasaklandı. Yasağa rağmen dağ keçileri hala avcıların hedefi olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda dağ keçilerinin avlanmaması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla bazı müzisyenler ve Alevi kanaat önderleri tarafından toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Müzisyen Metin Kahraman, Alevi inancında hayvanların kutsal olduğunu söyledi. Kahraman, Dersim’in içinde bulunduğu coğrafyadan dolayı avcılığa tamamen kapalı olması gerektiğini belirterek şunları ifade etti: “Aleviliğin doğayla ve yabani hayatla kurduğu ilişki rızalık ve razılık üzerinedir. Bunu Aleviliğin dualarında, masallarında, beyitlerinde ve kutsal ziyaretlerin hikayelerinde görmekteyiz. Dersim Alevi inancında doğa, dağ, krater göller kutsal olduğu gibi hayvanların da kutsiyeti vardır. Dağ keçisi, alabalık, turna bunların en önemlileridir. Bundan 40 yıl evveline kadar Dersim’de dağ keçilerine namlu tutmak, onların koruyucusu olan Düzgün’e, Ana Fatma’ya, Hızır’a hem Ermeni hem de Kızılbaşlar tarafından kutsal sayılan Gerdis Ali Selman’a, Sarı Silvan’a, Şeyh Ahmet Dede’ye, Şeyh Çoban’a, Munzur’a namlu tutmuş demektir. Gerek Alevi inancında dağ keçilerinin yeri, gerek Anadolu ve Mezopotamya kültüründeki önemi ve gerekse de bu bölgedeki biyolojik sergenliklerde Dersim, korunması gereken bir bütün havzasıdır. Biz Dersim’in tamamen avcılığa kapalı bir alan haline getirilmesini istiyoruz.”

MİLLETVEKİLİ EROL: BU BÖLGEDE AVCILIĞIN KESİNLİKLE YASAKLANMASI LAZIM

CHP Dersim Milletvekili Gürsel Erol ise Dersim coğrafyasında yaşayan her canlının değerli olduğunu bunlara sahip çıkmanın görevleri arasında olduğunu söyledi. Milletvekili Erol, “Bu topraklar bizim için kutsal topraklar bu topraklarda yaşayan tüm canlılar tüm değerler bizim için çok önemli ve yaşamımızın bir parçası, yıllarca Dersim coğrafyası ve doğası zulme ve baskıyla karşı karşıya kalmıştır. Bize düşen; gerek ben gerek milletvekili arkadaşım Alican, Dersim’in değerlerine sahip çıkarak uğruna adaklar adanan Anafatma, Düzgünbaba, diğer ziyaretler ve doğamız için parlamentoda ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaktır. Hiçbir siyasi ayrım yapmadan bu toprakların değerlerine sahip çıkmayı kendimize siyasi ve ahlaki sorumluluk olarak görüyoruz. Çünkü bu topraklar bizim için kutsal topraklar bir defa bu topraklar üzerinde yapılmak istenen HES’lere kesinlikle ve kesinlikle karşı çıkmaktır. Çünkü HES, bu coğrafyanın iklimi ile bitki örtüsünü en olumsuz etkileyen projelerdir. İkincisi burada para verip hayvan avlanma yetkisinin verilmesi. Bir canlının yok edilmesinin karşılığı para cezası yerine hapis cezası olmalıdır. Bu bölgede avcılığın kesinlikle yasaklanması lazım. Sadece dağ keçisi ve balığı ile değil tüm avlanmanın yasaklanması gerekiyor.” diye konuştu.

https://www.cihan.com.tr

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün