Türkiyeden Haberler

Alevi Dedesi: Yeniden darbe yememek için HDP

Haziran seçimleri yaklaşırken HDP’nin aday listesine toplumun her kesiminden gelen destekler büyüyerek sürüyor. Maraş’ın Alevi Dedelerinden Abuzer Erdoğan, Alevilerin sorunlarına dikkat çekerken CHP’den ise beklediklerini alamadıklarını söyledi. Alevilerin HDP’ye yöneldiğini belirten Erdoğan, “Aleviler bu durumda şöyle düşünüyorlar; yeni bir parti kurulmuştur, bu partiye gücümüzü verelim, bu ezilmiş toplum, bu hakarete uğramış toplum ikinci bir darbe yemesin, ikinci bir hakarete, yokluk ve yoksulluğa uğramasın diye bu yeni partinin peşinden koşuyoruz” dedi.

HDP’nin 7 Haziran Genel Seçimleri için topluma sunduğu listenin tüm etnik, inanç ve kültür kimliklerini kapsaması toplumda heyecana yol açarken, toplumun önemli bir çoğunluğunu oluşturan Aleviler’den de destek açıklamaları sürüyor. Maraş Elbistan Kantarma Köyü Ağuçan Mürşid ocağı pirlerinden Abuzer Erdoğan Dede, Alevilerin tarihsel ve güncel sorunları ile seçim sürecinden beklentilerini DİHA’ya değerlendirdi.

‘Alevileri böldüler’

Maraş halkına reva görülen yoksulluk ve haksızlığın HDP ile ortadan kalkacağına inandığını söyleyen Erdoğan, “Aleviler şimdi bölünmüş bir durumdadırlar; Kürd Alevi, Türk Alevi, Arap Alevi, Tahtacı Alevi vs. Bu bölünmüşlük olunca Aleviler dağılmaya başladılar. Aleviler birbirini bıraktılar, birbirlerini sevmesini de yitirdiler. Birbirlerine karşı inançlarını da yitirmeye başladılar. Bunlar çok eksik ve yanlış. Biz sürekli söyledik; Alevi Alevidir, Alevilerin dili, ırkı yoktur. Kendinizi Alevi olarak yetiştirin dedik. Alevi olarak tanımlayın ve Alevi olarak bir hizmette bulunun ve Alevi olarak kültürünüzü dilinizi taşıyın” diye konuştu.
‘Aleviler hakikat peşinde olmalı’

Bu parçalanmışlık durumunun hala devam ettiğine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Yalnız gönül ister ki böyle olmasın, Aleviler daima bir çatı altında olsunlar. Hakikat ne ise onun peşinde olmaları gerekir. Eskiden biz, darbe altında, korku içerisinde gece gündüz demeden at sırtında veya yayan köy köy gezerdik. Dedeleri ocaklar üzerinden tayin ederdik. Köylere gidip birlik beraberlik içerisinde, cemcemat ile kültürümüzün ve toplumumuzun hizmetlerini görürdük. Toplumu takip ederler ve haksız birşeyi cemiyette yargılarlardı. Bugün ise bu ortamda, Türkiye’nin genelinde şöyle bir durum oluşuyor. Eski durumları ele almayı düşünen bir iktidar var. Bugün siyasetçiler öyle bir arayışın içerisine girdiler ki tekrar Alevileri bölmeye, yok etmeye çalışıyorlar. Bugün Alevilerin aklı selim insanları, bilinçli insanları buna karşı duruyorlar. Aleviler tümden darbe yiye yiye bugüne kadar geldiler. Korka korka bu zamana vardılar ve ‘Artık kendi kimliklerimizle Alevi kıyafetimizle bildiğimiz yola gideceğiz’ diyorlar.”

‘Yeniden darbe yememek için bu yeni partinin peşinden koşuyoruz’

AKP iktidarının bugün yeniden Osmanlı İmparatorluğu’nu kurmanın hayaline girdiğini söyleyen Erdoğan, “Halifeyi ruyi zeminim diye düşünüyor. Aleviler hayır bu yanlıştır diyor ve buna karşı çıkıyorlar. Ne yapmak lazım; bugün temsiliyet oya dökülmüş durumda, oy önemli hale gelmiş ve oy kimde ise sultan o sayılıyor. Aleviler bu durumda şöyle düşünüyorlar; bizler bir birlik içerisinde, yeni bir parti kurulmuştur, bu partiye gücümüzü verelim, hiç bari bu fakir fukara, bu ezilmiş toplum, bu hakarete uğramış toplum ikinci bir darbe yemesin, ikinci bir hakarete, yokluk ve yoksulluğa uğramasın diye bu yeni partinin peşinden koşuyoruz” dedi.

‘CHP’den hakkımızı alamadık’

Alevilerin şimdiye kadar CHP’ye desteğine dikkat çeken Erdoğan, “CHP’den hakkımızı alamadık. Alevileri bir üvey kardeşi gibi kabul ettiler. Maraş’ta da kabul etmediler, eskiden beri malı helal, canı helal gibi çok eksik ve yanlış şeyler gördük yıllarca. Alevilerin gücü yetmedi bu hakaretlere. Aleviler insanlığı yerleştirmişler yaşamlarına, yetmişiki milleti bir gözle görmek vardır bizim için demişlerdir. Bunu anlatamadık etrafımızdakilere, bir hakikat kültürünün içerisinde olsak herkes kardeş olarak tanır birbirini. Efendim görüyorsunuz işte bu kadar insanın yakılması, şu kadar insanın katledilmesi. Bunu hangi vicdan kabul etmiştir ve hangi mezhep kabul etmiştir. Bizlere karşı bu kadar mı hınca sahipler?” şeklinde Alevi katliamlarının nedenini sordu.

‘HDP çözüm adresimiz’

Günümüze kadar siyasilerin hiçbir şekilde Alevilerin hak ve hukuklarını arayan bir çaba içine girmediğini söyleyen Erdoğan, şunları söyledi: “Doğru yapmadılar. Yukarıdaki iktidarları, reisi cumhurları, valileri , kaymakamları , emniyet müdürleri arasında Alevilerden bir tane yok. Bu yüzden efendim siz neden bu Alevilerin de hakkını savunmuyorsunuz, bunların hakkını vermiyorsunuz diye soramıyoruz. Bu gün Aleviler bunları düşünür oldu.” HDP’den beklentilerini ve HDP’yi destekleme nedenlerini de açıklayan Erdoğan, “Bugün HDP içerisindeki yöneticiler, demokrat insanlar ve ileri görüşlü çalışanlarını takip ederek, onlardan bir vefa görmeyi umut ediyoruz. Bunlar bize bir vefa göstermeye kararlılar diye düşünüyoruz. Bu toplumun insanları bu dönemde, bu seçimde, bu günde bir arada olup da bu partiye oylarını kullanırlarsa inşallah ki memleketimiz bir refaha kavuşacaktır. Maraş halkı için, yoksulluk, haksızlık ve olası bir nedametlik ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

http://www.bestanuce1.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün