Türkiyeden Haberler

Alevi dernekleri sınırda aşure dağıttı

Xızır Lokması Alevi Dayanışması’nda yer alan 13 Alevi derneği, Kobanê ile dayanışmak için geldikleri Suruç’ta direniş nöbeti tutan yurttaşlar ile çadır kentlere yerleşen Kobanêlilere aşure dağıttı.

Kobanê ile dayanışmak amacıyla Xızır Lokması Alevi Dayanışması içerisinde yer alan 13 Alevi derneği, kitlesel direniş nöbetlerinin tutulduğu Mehser köyünde aşure yaparak dağıttı. Aşure dağıtımı öncesi yapılan açıklamaya, HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ve nöbet direnişindeki yurttaşlar ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Açıklamanın yapıldığı yere Hz. Ali’nin posteri ile üzerinde “Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır” ve “Kerbela yasın değil, aşkla direnmenin manasıdır. Mana bugün zamanın Yezid anlayışı IŞİD’e karşı durmak, cümle can ile Hüseyin duruşu sergilemektir” yazılı pankartlar asıldı.

‘Yezit askerleri ile IŞİD çeteleri aynıdır’

Alevi dernekleri adına açıklamayı yapan Sinemilli Ocağı Dedesi Ali Soysüren, “Her gün Kerbela, her gün aşure şiarıyla dara düşene yardım etmek Xızır olmaktır” dedi ve ekledi: “Hınzır paşaların zulmüne karşı Xızır olmak için buradayız.” IŞİD’in Yezid’in günümüzdeki devamı olduğunu söyleyen Soysüren, çetelerin yaptıkları vicdansızlığı unutup nefse köle olanların ne kadar zalim olabileceklerini gösterdiğini kaydetti. “Kerbela çölünde Hüseyin yarenlerini kuşatan Yezid askerleri ile Şengal Dağı’nda Êzidî halkını kuşatan IŞİD çeteleri aynıdır” diyen Soysüren, şöyle devam etti: “Zaman değişmiş mekan değişmiş ancak zihniyet değişmemiştir. Şii Türkmen kardeşlerimizi katleden, kadınlara tecavüz eden, genç kızlara köle diyen IŞİD ile Zeynep anaya eziyet edenler Yezitlerin birbirinden farkı yok. Lazkiye’de Maanda çocukları katledenler Kerbela’dan Ali Aşkar’ı şehit edenlerdir. İnsanların başlarını kesenler imam Hüseyin başını kesen Şimirlendendir. Kobanê’de ve Rojava’da katliam girişiminde bulunan IŞİD Kerbela’da Hüseyin ve 72 yarenini şehit eden Yezitlerin günümüzde takipçisidir.”

‘Rojava Devrimi’ni selamlıyoruz’

Kobanê’deki IŞİD’in saldırılarını asıl hedefinin Rojava’da hayata geçirilen HZ. Muhammed Mustafa’nın Medine kardeşlik ve rıza şehri anlaşmasının pratikteki yansımalarını yok etmek olduğunu söyleyen Soysüren, “Zira bu insani ve toplumsal kazanımlar, IŞİD çetelerini yaratan AKP ve zihniyet kardeşlerinin asıl korkusudur. Yarin yanağından gayrı her şeyi paylaşmak gerek diyen biz Aleviler, Rojava devrimini saygıyla selamlıyoruz. IŞİD çetelerinin Kürtler Êzidîler, Türkmenler ve Araplar üzerinde yaptığı kıyımlar bu terörist çeteleri yaratan AKP ve zihniyet kardeşlerinin Türkiye’deki Alevilere yapmak istedikleridir. Bu tehlike ne yazık ki hiçte uzakta değil” diye belirtti.

‘Aşure lokmamızı kardeşlerimiz ile paylaşıyoruz’

Kerbela direnişi neyse Rojava direnişinin de aynı olduğunu ve Dersim Katliamı da neyse Şengal’in de o olduğunu dile getiren Soysüren, şöyle konuştu: “Aleviler olarak haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır ve haksızlığa göz yumanlar haklarıyla birlikte onurlarını da kaybederler. Biz Aşure lokmamıza yurtlarından uzaklaşmak zorunda kalan kardeşlerimiz ile cümle ve canla paylaşıyoruz. Çünkü Alevilik paylaşmaktır. Aşure birlikteliğin ve dayanışmanın lokmasıdır. Aşure bir olmak, iri olmak ve diri olmaktır. Mağaradan çıkıp şehirler yaratan insanların bilinciyle bireysellikten toplumsallığa geçen insanlığın kazanımlarıyla lokmalarımızı paylaşıyoruz.”

Yapılan açıklamanın ardından hazırlanan bin kişilik aşure yurttaşlara dağıtıldı. Öte yandan yine Alevi dernekleri tarafından yapılan 9 bin aşure de DAİŞ çetelerinin saldırıları sonucu Suruç’a gelerek çadır kentlere yerleşen Kobanêlilere dağıtıldı. ANHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün