Türkiyeden Haberler

Alevi gazeteci Ali Ekber Ertürk TBMM gündeminde

Alevi gazeteci Ali Ekber Ertürk’ün işinden edilişi Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soruldu.

Gazeteci / Yazar Soner Yalçın’nın Sözcü gazetesindeki köşesinde kaleme aldığı yazı TBMM gündemine geldi.

Soner Yalçın, 3 Aralık 2014 tarihinde gazeteci Ali Ekber Ertürk’ün Alevi olduğu için AKP’lilerce işinden edilişinin hikayesine köşesinde yer verdi. Kuruluşundan bu yana AKP’yi takip eden gazeteci Ertürk’ün önce parti binasına girmesi yasaklandı, ardından Ertürk AKP’lilerce işinden edildi.

Soner Yalçın’ın konuyla ilgili yazısı üzerine CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova,  Ali Ekber Ertürk meselesini Meclis gündemine taşıdı.

Ayşe Nedret Akova, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemesiyle soru önergesi verdi.

CHP’li vekil Akova, Başbakan Davutoğlu’nun şu soruları yanıtlamasını istedi: 

“- Ali Ekber ERTÜRK mesleğini yerine getirmesini engellemek için AKP’de üst düzey görevli siyasetçilerin baskı yaptığı konusunda, bizzat bir AKP Genel Başkan Yardımcısı’ndan (“MKYK toplantısında adın geçti. İsmi lazım değil, biri dedi ki: O Alevi. Bizi takip etmesin, partiye de girmesin.”) bilgi almış. ERTÜRK’ün mesleğini engellemek isteyen siyasetçiler kimlerdir?

– Bir kişinin Alevi olması, gazeteci olması ve haber takip etmesinin önünde nasıl bir engel oluşturur?

– Bir kişinin Alevi olması, partinize girmek için bir engel midir?

– Alevi açılımı yapacağınızın söylendiği bugünlerde, Alevi olduğu için bir gazetecinin üstünün çizilmesine ve işsiz kalmasına sebep olunmasına nasıl bir açıklama getireceksiniz?

– Ali Ekber ERTÜRK gibi birçok gazetecinin uzun zamandır işsiz kalması için baskı yapan AKP’li siyasetçiler kimlerdir? Basın emekçilerinin işsiz kalması ve ailelerini geçindirememelerinden dolayı hiçbir ahlaki ve dini kaygı duyulmamakta mıdır?”

Odatv.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün