Avrupadan Haberler

Frankfurt Alevi Kültür Merkezi–Cemevi Basın Açıklaması

DEĞERLİ ALEVİ CANLARA,
KAMUOYUNA,
ALBAYRAK AİLESİNE,
ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ HÜSEYİN AVNİ KARSLIOĞLU´NA

Zalime karşı MAĞDUR´un yanında olarak, başka insanlara ORGANLARINI BAĞIŞLAYAN ve HAKKA yürürken bile HIZIR gibi muhtaçlara yardıma koşan TUĞÇE ALBAYRAK kızımızın mekanı CENNET olsun, HAKK onu ULU Menzile erdirsin, ailesi ve yakınlarına sabır versin.

Almanya Offenbach şehrinde bir FastFood Lokalinde Medeni Cesaret göstererek iki genç kızı tacizden kurtarıp ve akabinde saldırıya uğradıktan sonra Komaya düşen Tuğçe Albayrak´ın örnek davranışı ve yaşgünü olan 28.11.2014 tarihinde vefatı, bizler gibi bütün kamuoyunu derinden üzmüştür. Bu olaylar hakkında Kurum olarak bir Yorum, Bildiri yada herhangi bir yazılı açıklamamız olmadı! Böyle bir bildiriyi yayınlamayıda uygun görmemiştik. Yanlız Sorumluluğunun farkında olmayan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu´nun basına verdiği demeç bizleri derinden sarsmış, üzüntümüzü, sitemimizi ve öfkemizi sizlere duyurmak zorunda bırakmıştır.

Kurumumuz olayı 18.11.2014 tarihinde öğrenmiş olup o tarihden itibaren bu olayın takipcisi, kamuoyuna taşıyıcısı ve Kommunikasyon ağımızdan Mitingler için çağrılar yaparak Mitinglere destek olmuştur. Buna paralel Hastanede komada yatan kızımızın hüzünlü ailesinin yanlarında olduk ve görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız ailenin istekleri dahilinde onlara yardımcı olmaya çalıştılar. 25.11.2014 tarihinde Hessen Bölgesi İnanç önderlerimiz aileyi ziyaret etdiler ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonumuz Yöneticileri herkonuda aileyi destekleyeceklerini bizlere bildirdiler.

İnsanlara yardım etmek için kendini ortaya atan Tuğçe kızımızın bu davranışı, bütün Almanya hatda Dünya tarafından duyulmuş ve bütün insanlar birlik olmuşken 26.11.2014 tarihinde Offenbach Sana Hastanesinden Tugçe´nin Beyin ölümüyle hepimiz tekrar sarsıldık. O günden itibaren medyanın yoğun ilgisinden NEMALANMAK isteyen Milletvekillerine, İnanç Kurumları ve değişik Organizasyonlara orada birebir şahit olduk. Buna rağmen sükunetimizi ve ağırbaşlılığımızı koruyarak TUĞÇE´ye olan saygımız ve AiLESiNiN hatırına sustuk!!!

Tugçe´nin yaşgünü olan 28.11.2014 tarihinde bütün yürekler bir olduk, Tuğçe ve acılı ailesi için dualar etdik. Bilindiği gibi Tuğçe´yi hayata bağlayan Tıbbi Makinaların kapatılmasıda aynı akşam gerçekleşti ve Tuğçe Kızımız bedenen aramızdan ayrıldı. Akabinde Organ Bağışı Kimliği olan Tugçe ameliyata alındı ve uzun bir bekleyişin ardından kızımızın Babası Ali Albayrak 29.11.2014 tarihinde saat 0:40 de bizlere Cenaze Erkanının Ditip Wächtersbach Camisinde yapılmasını uygun gördüklerini ve bu karara saygı duymamızı rica etmiştir.

Biz Aleviler olarak yıllardır baskı, zulüm, şiddet, çirkin saldırı ve tüm iftiralara maruz kalan, asimile edilmeye çalışılan bir İnanç topluluğu olarak bunlara boyun eğmezken, mağduriyete başkaldırırken, Almanyada verdiğimiz mücadeleler sonucu yasalar ile İnancımızı Devletler bazında kabul etdirmişken, Alevilik Derslerinin okullarda verilmesine yıllar önce başlamışken ve her Bölgede Merkezlerimiz ve İbadethanelerimiz-Cemevlerimiz mevcut ve İnsanlarımız İnsanlara hizmet ederken bir Alevi ailenin böyle bir karar alması Kurum yöneticilerimiz tarafından kabul edilemez bir yanlış olmasına rağmen, ailenin bu kararına saygılı davrandık ve hiçbir müdehalede bulunmadık.

Elimize ulaşan Cenaze Erkanı Organizasyonu davetiyesindeki REKLAM meraklılığı yedi (7) defa yazılmış olan Ditib Camisi yazılımından belli olmakla beraber, gönderilen Celenkler vs. bunun tekrar kanıtı olmuştur.

Basında dayı Yusuf Demir´in ,,Önce Cemevine gidilecekti, orası öksüz bırakılmayacaktı‘‘ açıklaması tamamen yanlış ve yersizdir, özünü dara çekmesi şartdır. Aile Cemevimizden hiçbir zaman bir Cenaze erkanı isteğinde bulunmamıştır. Cemevlerimizde hiçbir zaman öksüz değildir.

Son olarak bizlerinde katıldığı Cenaze Erkanında Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, temsilcisi olduğu Ülkenin değil de AKP hükümeti sözcüsü gibi BÖLÜCÜ ve ASİMİLASYONCU bir basın açıklaması yapmıştır. Aleviliğin tanımlaması ne Karslıoğluna, ne sözcüsü olduğu AKP Hükümetine düşer. Aleviliğin tanımlaması Kurumlarımız tarafından yapılmıştır, Almanya Cumhuriyeti ve kamuoyu bunu bu şekilde kabul etmiştir. Aleviliği Alevilere tanıtmaya çalışan zihniyet Asimilasyoncu zihniyetdir ve bizdende gereken cevabı herzaman alacaktır.

Tuğçe Albyarak´ın sosyal medyada olsun, başka alanlarda olsun daima haksızlığa karşı geldiğini bilmekteyiz. Gezi Olaylarında Berkin Elvan´ın ölümünü açıkca Protesto etmesi, 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamını unutmamış ve hatırlatması bunun kanıtıdır. Son olarak Radikal gazetesinde çıkan habere göre baba Ali Albayrak´ın Almanya´ya Maraş ve Çorum olaylarından dolayı göç kararı aldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Üstelik Tuğçe´nin Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Atatürk hayranı olduğu belirtiliyor. Fakat bunlara rağmen, Maraş ve Çorum katliamlarına sebebiyet veren, bugüne kadar bu olaylarla yüzleşmeyen, aksine Tuğçe kızımızın İnancı, yaşam felsefesi ve duruşuyla karşı olduğu sistemin memurlarına kızımızın Cenazesinin teslim edilmesi tam bir paradoks davranıştır, bu tutumla maalesef Tuğçe´nin cesareti ve asil duruşunun hakkı verilmemiştir. Albayrak ailesine olayın ciddiyetini, Büyükelçilik, Konsolosluk ve Ditib´in siyasi manevradan ziyade başka bir dertleri olmadığını yeterince anlatamadığımız için üzgünüz!!!

Büyükelçi Karslıoğlu´nun açıklamasına bakacak olursak, Cenaze Erkanı Cemevinde olsaydı ne Tuğçe´ye nede Ailesine saygı duyacak, belki de hiç Cemevimize gelmiyecekti. Tanımadığı bir ibathane olan Cemevimizi ne kamuoyuna nede Asimilasyoncu AKP Hükümetine anlatamayacaktı. Bu sebeptendir ki bir Alevinin cenazesinin Cemevinden değilde Camiden kaldırılmış olmasından duyduğu ŞAŞKINLIĞI ve duyduğu MUTLULUĞU gizlemeyen, görev yaptığı Federal Almanya Cumhuriyetinde kabul edilen Alevi İnancını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin
,,Cemevleri İbadethanedir” olarak açıkladığı bağlayıcı kararı kabul etmeyen/edemeyen bugünkü Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin uyguladığı dayatmacı, baskıcı ve asimilasyoncu Politikasının bir başarısı gibi gören, ailenin aldığı kararı yadırgadığını ve alaycı bir şekilde takdir etdiğini dile getiren AKP Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlunu kınıyor ve tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Frankfurt Alevi Kültür Merkezi – Cemevi Frankfurt, 09.12.2014
Yönetim Kurulu adına,
Başkan Halil Özdemir

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün