Türkiyeden Haberler

Alevi Gençlik Kampını CHP’li Gürsel Tekin Ziyaret Etti

Alevi Kültür Dernekleri 3. Alevi Gençlik Kampı Programı çerçevesinde İzmir’in Dikili ilçesinde panele katılan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiye’nin Ortadoğu politikaları ve siyasi gelişmeleri hakkında bir sunum yaptı.

Panele Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, CHP Dikili İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener, CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü ve Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz katıldı.

Bu yıl 3. sü düzenlenen kampta konuşmacılardan diğeri Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’di. Demir ise Alevilerin yaşadığı hak ihlalleri hakkında sunum yaptı.

Doğan Demir’in ardından CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin panelde konuşmasında Türkiye’nin Ortadoğu politikaları ve siyasi gelişmeleri kapsamında AKP’nin izlediği politikaları eleştirdi.

Tekin” O sınırları kevgire çevirtip elini kolunu sallayan teröristin girmesine izin verirken neredeydiniz. Şimdi sınırda yüksek maliyetli önlem alacaklarmış. Bırakın bunları ve bunun siyasi maliyetini ödeyin hiç olmazsa’ dedi.

Tekin konuşmasına şöyle devam etti. ”Sınırda güvenli hat oluşturacaklarmış. Bunun bilmem kaç milyar liraları bulan maliyeti olacakmış. İnanın şaşkınlıkla izliyoruz. Sanki 13 yıldır iktidarda değil, sanki 13 yıldır bu hükümetin en önemli isimlerinden biri değil kendisi. Şunu sormak bir kişinin aklına gelmez mi Allah aşkına.. Bu 900 kilometrelik sınırı başta IŞİD olmak üzere tüm terörist grupların geçiş yoluna çeviren sizler değil misiniz… O zaman neden buraları o katil sürülerine açtınız, şimdi neden böyle alıyorsunuz… Bırakın ekonomik maliyetli önlemleri.. Bunun bir siyasi maliyeti olmalı ve bunu da ülkeyi 13 yıl aralıksız tek başına yöneten AKP ödemeli.. Reyhanlı’da onlarca kişi ölüyor, oranın valisi ödüllendirilip Emniyet Genel Müdürü oluyor. Uludere’de insanlar bombalanıyor, oranın komutanının rütbesi yükseliyor. Bu örnekler çoğaltılabilir…Bunların hesabını verin, artık siyaseten hesap verin. Türkiye sahipsiz değildir. CHP tek başına iktidar olsaydı bu sorunlar çözülebilirdi” dedi.

Tekin ayrıca bir araştırma önergesiyle son 5 yılda olanları kamuoyla paylaşacaklarını belirterek şunları söyledi: “Bütün olanakları siz sağladınız. Tırlarla suç üstü oldunuz, verdiysek biz verdik size ne diyen siz değil miydiniz? Bu sorunları yaratanların bu sorunların üstesinden gelmesi mümkün değil. Tayyip Erdoğan 600 bin Suriyeli vardı sonra 2 milyon Suriyeli dedi. Şuanda bir rivayete göre 4 milyon, bir rivayete göre 5 milyon Ortadoğu’dan insan var. Devlet tarafından kayıtlı değiller. Türkiye bir yangın yeri körpecik çocukların nasıl katlediğini gördük. Bir benzerinin olmayacağını kim söyleyebilir? Sınırları açacaksınız ülkeyi ciddi sorunlara baş başa bırakacaksınız sonra sınır güvenliği olacağız diyeceksiniz. Finans sağlayacaksınız, silah vereceksiniz ve örgütlerle mücadele edeceksiniz… Bunlara inanmayın Türkiye sahipsiz değildir. CHP tek başına iktidar olsaydı bu sorunlar çözülebilirdi. Bu politikalar sürdürülebilir politikalar değildir. Bizim en hassas olan iç barışımız bozulursa, düzeltmemiz zor olur” dedi.

egemedyası

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün