Türkiyeden Haberler

“Alevi İmam Hatip” Tartışması

Aleviler hükümetten zorunlu din dersinin kaldırılması ve cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi için adım beklerken, Alevilik inancını öğretecek lisenin temeli bu cumartesi günü atılacak.

Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı’nın girişimleriyle kurulan ve önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirilecek olan Hacı Bektaş Veli Lisesi’nin temel atma törenine, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katılacak. Özel statülü proje olarak hayata geçirilecek lisede verilecek eğitimlerle; Alevi-Bektaşi inancının ve ibadetinin öğretilmesi, cemevlerine dede yetiştirilmesi amaçlanıyor. 300’ü yatılı 600 öğrenci kapasiteli olacak okula Balkanlar’dan, Ortadoğu’dan ve Orta Asya’dan da öğrenci alınacak.

ORTAK MÜFREDAT

Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı’ndan yapılan açıklamada, okulun müfredatında lise eğitiminde yer alan ortak derslerin yanı sıra Alevi- Bektaşi öğretisine ilişkin derslerin olacağı, müfredatın Milli Eğitim Bakanlığı ve vakıf tarafından ortak hazırlanacağı ifade edildi. Ancak konu, daha şimdiden Aleviler arasında tartışma yarattı. MEB Şube Müdürü Yılmaz Güney henüz hazırlanan bir müfredat olmadığını söylerken, Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Sakine Tütek görüşme talebimize olumsuz yanıt verdi. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Hacı Bektaşi Veli Lisesi’nin yapılmasına tepki göstererek, okulun Alevi inanç sistemine uygun olmadığını savundu. Kenanoğlu, “Yapılacak okul ‘Alevi imam hatip lisesi’ anlamına geliyor. Okul ve benzeri kurumların oluşturulması Alevilik inancına müdahaledir. Vakfın başındaki kişi geçen dönem AK Parti Belediye Meclis Üyesi’ydi” dedi.

http://www.haberturk.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün