Türkiyeden Haberler

Alevi Kadınların Kafese Kapatılması Savaş Suçu Sayıldı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Suriye’de muhalif güçlerin sivilleri ve askerleri canlı kalkan olarak kullanmasının savaş suçu olduğunu açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), internet sitesinde yaptığı açıklamada, Suriyeli muhalif güçlerin hükümet saldırılarına karşı, esir aldıkları sivil ve askerleri kafeslere koyarak canlı kalkan yapmalarının savaş suçu olduğunu söyledi ve sert bir dille eleştirdi. Açıklamada, “Bu uygulama esir alma ve insanlık onuru rezaletidir. İkisi de savaş suçudur” denildi.

HRW Ortadoğu Direktör Yardımcısı Nadim Houry ise yaptığı bir açıklamada “Hiçbir amaç, hükümetin saldırılarını durdurmak bile insanları kafese koyup tehlikeye atmayı haklı gösteremez” dedi.

Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusunda muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta bölgesinde onlarca esir alınmış sivil kadın, erkek ve rejim yanlısı askerin kamyon kasalarındaki metal kafeslerde canlı kalkan olarak tutulduğuna ilişkin görüntüler yayınlanmıştı. Görüntülerde kafesteki kadın ve erkeklerin hükümet askerlerine Doğu Guta’ya saldırıları durdurma çağrısı yaptığı ve dışarıdan bir gencin “Sizin kadınlarınız, bizim kadınlarımız. Annemi öldürmek istiyorsanız onları da öldüreceksiniz” dediği görülmekte. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayla ilgili Reuters’in yaptığı habere göre kafesteki siviller askerlerin aileleri ve Alevi mezhepine mensup kişiler.

Muhalif Haber sitesi Shaam Network’te yayınlanan haliyle videoda, muhaliflerin Doğu Guta’da 100 kafes dağıttığı ve 1000 kafesin daha yola çıkacağı söyleniyor. Kafeslerin özellikle Suriye rejimi ve Rus hava kuvvetleri tarafından bombalanan pazarlara ve diğer halka açık alanlara yerleştirileceği ifade ediliyor.

Olayın sorumlusunun Doğu Guta’daki en güçlü muhalif grup olarak bilinen Ceyş el-İslam olduğu tahmin ediliyor.

http://www.haberahval.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün