Türkiyeden Haberler

Kürt ve Alevi oldukları için işten çıkarıldılar iddiası

Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Kürt ve Alevi oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını iddia eden işçiler, bağlı oldukları taşeron firma yetkililerinin dini mezheplerinin ne olduğu, nereli oldukları ve hangi partiye oy verdikleri gibi ilginç sorular sorduktan bir hafta sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldıklarını belirtti.

Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde çalışan 16 taşeron temizlik işçisi, Alevi ve Kürt oldukları gerekçesiyle işten çıkartıldıklarını iddia etti. Dün itibari ile iş akitlerinin fes edildiğini öğrenen işçiler, hastane kapısı önünde beklemeye başladı. İşçiler, işe geri alınıncaya kadar kapı önünde beklemeye devam edeceklerini belirterek, hastane başhekimliğinin yapılan yanlış kararı düzeltilmesini bekliyor.

‘KÜRT VE ALEVİ OLDUĞUMUZ İÇİN İŞTEN ÇIKARILDIK’

İşten atılma gerekçelerinin Kürt ve Alevi olmaları olduğunu ileri süren Sinan Bakır isimli işçi, 2 buçuk yıldır hastanede çalıştığını kaydetti. Bağlı bulundukları Kayacı Taşeron Şirket yetkilileri tarafından çağrıldığını ve dini mezhebinin ne olduğu, nereli olduğu, evli olup olmadığı, hangi partiye oy verdiği gibi ilginç sorularla karşılaştığını dile getiren Bakır, aradan bir hafta geçtikten sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını söyledi.

İşe başladıkları dönem kendilerine bir takım evrakın imzalatıldığını aktaran Mehmet Özbay isimli işçi de, imzalatılan kâğıtların kendilerine okunduğunda “şok” olduklarını söyledi. İmzaladıkları belgede, “İşveren istese hiçbir gerekçe göstermeden sizi işten çıkarabilir” diye bir ibarenin olduğunu ancak bu ibarenin kendilerine sonradan okutulduğunu kaydeden Özbay, kendisine de dini inancı ve Kürt olup olmadığının sorulduğunu vurguladı. Özbay, işe geri dönünceye kadar mücadele edeceklerini söyledi.

TABİP ODASI, SES VE DEV SAĞLIK İŞ’TEN ORTAK TEPKİ 

Tabip Odası Mersin Şubesi, SES Mersin Şubesi ve Dev Sağlık İş, ortak yaptıkları basın açıklaması ile yaşananlara tepki gösterdi. Hastane önünde yapılan açıklamada “İşten çıkarılan işçiler geri alınsın” pankartı açılarak “Zam, zulüm işkence işte AKP” ve “Direne direnene kazanacağız” sloganları atıldı. Açıklamayı yapan SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, 16 işçinin Kürt ve Alevi oldukları için hiçbir gerekçe gösterilemeden işten çıkarılmalarının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

21. Yüzyılda böyle faşizan yaklaşımları kınadıklarını söyleyen Bozkurt, işçilerin derhal geri alınmasını istedi. Hastane Başhekimliği ile yaptıkları görüşmeyi de aktaran Bozkurt, hastane başhekimliğinin kendilerine olumlu yaklaştığını ve en kısa zamanda sorunu çözeceklerini söylediğini belirtti. İşçilerin yanında olduklarını ekleyen Bozkurt, başhekimliğin verdiği sözün takipçisi olacaklarını söyledi.

Konu ile ilgili görüşmek istediğimiz Kayacı Taşeron Şirket yetkililerine ulaşılamadı. (DİHA)

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün