Türkiyeden Haberler

Alevi Kültür Dernekleri Adana Şubesi’nden Açlık Grevi

Doğu ve Güneydoğu’da devam eden çatışmalı ortamın sonlandırılması ve toplumsal barışın inşası için Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)’nun 30 Aralık’ta başlattığı açlık grevine Adana’daki Alevi Kültür Dernekleri (AKD) destek verdi.

AKD Adana Şubesi’nde gerçekleştirilen bir günlük açlık grevine sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Basın açıklaması yapan AKD Şube Başkanı Murtaza Moroğlu, dünyanın neresinde olursa olsun, dilinden, dininden, renginden ve mezhebinden dolayı hiç bir insanın yaşam hakkının elinden alınması değil; burnunun bile kanamasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Emperyalist güçlerin çıkarları için çıkarılan savaşların ağır bedelini her zaman halkın ödediğini ifade eden Moroğlu, “Biz Aleviler diyoruz ki; 72 millete aynı nazarla bakmayan bizden değildir. Dünya halklarının kardeşliğini savunan, yaşam hakkına saygı duyan bir öğretinin mensuplarıyız. Ayrımsız, eşit yurttaşlık hakkı temeli içerisinde bu çirkin savaşa son verilmesini istiyoruz.” dedi.

‘DEMİRİ DEMİR İLE DÖVDÜLER, BİRİ SICAK BİRİ SOĞUK İDİ. İNSANI İNSAN İLE KIRDILAR, BİRİ AÇ BİRİ TOK İDİ.’

Toplumsal barışı sağlamanın yolunun doğunun, batının, Alevi, Sunni, Kürt ve Türklerin birbirlerinin sorunlarını sahiplenmesinden geçtiğine dikkat çeken Moroğlu, “Halkların savaş istemediğini, savaş sonucunda en çok yoksul halkın etkileneceğini, kıyılara vuran cesetlerin bu halk çocuklarına ait olduğunu biliyoruz. Pir Sultan’ın dediği gibi, ‘Demiri demir ile dövdüler, biri sıcak biri soğuk idi. İnsanı insan ile kırdılar, biri aç biri tok idi.’ Bu söylemi göz önüne tutarsak savaşın yoksul, ezilen, emekçi halkların üzerinde şekillendiğini görüyoruz ve haykırıyoruz: Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin, cesetler kıyıya vurmasın, savaşa hayır, barış hemen şimdi!” şeklinde konuştu.

Açıklamada Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Mikdat Öztürk, Eğitim–Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz’de konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

http://www.habertuar.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün