Türkiyeden Haberler

Aleviler AKP’nin Alevi Paketinden Habersiz

Adalet Bakanı, “Alevi vatandaşlarımızın beklentilerine cevap verecek önemli bir reformu kamuoyuna takdim edeceğiz” dedi ancak Alevi kurumları ne paketten ne de içeriğiyle ilgili haberdar. Aleviler “Hükümet hiçbir şekilde bize bilgi vermedi” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün katıldığı bir programda gazetecilerin soruları özerine “Önümüzdeki günlerde Alevi vatandaşlarınızın beklentilerine cevap verecek, önemli bir reformu Türkiye kamuoyuna takdim etmiş olacağız” dedi. Bozdağ’ın bu açıklaması, reformdan haberleri olmayan Alevi kurum ve kuruluşlarını şaşırttı. Bozdağ’ın reform paketi açıklamasından sonra Haberdar’a konuşan Alevi Düşünce Ocağı Başkanı Doğan Bermek, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ve Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez paketten haberlerinin olmadığını söyledi. Alevi STK başkanları hükümetin kendi başına kimseden görüş ve öneri lamadan paket hazırladığını paketten de pek umutlu olmadıklarını ifade ettiler.

Alevi STK Başkanları Adalet Bakanı Bozdağ’ın reform açıklaması ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in “Cemevleri kırmızı çizgimizdir” açıklamasını şöyle değerlendirdi:

“ETYEN MAHÇUPYAN AVRUPA’DA 6 ÜLKEDE ALEVİ ARAŞTIRMASI YAPIYOR”  

Alevi Düşünce Ocağı Başkanı Doğan Bermek, 2010 yılından beri hükümetin reform açıklamalarını onlarca kez duyduklarını ancak hiçbir zaman ortada bir reformun olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Reform paketiyle ilgili hükümet kimseyle bir şey konuşmadı. Hiçbir kurum veya kuruluşa da danışmadı. Alevilikle ilgili olmayan birilerine ‘genellikle bu kişiler de kendine yakın kişiler oluyor’ para vererek araştırmalar yaptırılıyor. Onlara danışılarak paketler hazırlanıyor. Böyle olduğunda da Alevilerin sorunlarını giderecek bir çalışma ortaya çıkmıyor. Bunu daha önce defalarca gördük. En son duyduğumuza göre Etyen Mahçupyan 6 Avrupa ülkesinde alevi gençlerin sorunlarıyla ilgili araştırma yapıyormuş. Eğer hükümet bir sorunu çözmek istiyorsa sadece AİHM’nin verdiği kararlara baksa bile sorunun ne olduğunu ve çözümün nasıl olacağını görür.”

“AKP ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR ŞEYİ ÇÖZEMEDİ”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, AKP’nin 5-6 yıldan beri Alevi Çalıştayları düzenlediğini ve paketler açıkladığını ancak hiç bir şeyi çözemediklerini söyledi.

Demir; “Daha önce Dolmabahçe’de Cemevlerinin yasal statüye kavuşması için söz vermişlerdi, belki Bekir Bozdağ’ın reform dediği paket onunla ilgilidir. Ancak bu konuyla ilgili kimsenin bilgisi yok. Hiçbirimize de herhangi bir açıklama yapılmadı” dedi.

“YARIN DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Doğan Demir, yarın Ankara’da saat 13:00’te Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacakları görüşmeye ilişkinde bilgi verdi.

Demir, “ Yarın Başbakan ile görüşeceğiz. Belki o görüşmede bu reform diye bahsettikleri konuyla ilgili bize de açıklama yaparlar. Umarım yarınki görüşmeden sonra hükümet bizimle ilgili olan çalışmalarına bizi de katar. Görüşmeye Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Kültür Derneği ve Hacıbektaş Anadolu Kültür Vakfı olmak özere 4 kurum katılacağız. Görüşmemizin asıl konusu Güneydoğu’da yaşanan savaş olacak. Güneydoğu’da çatışmaların, operasyonların ve yasakların son bulmasını isteyeceğiz. Bir de görüşmeye ikinci bir dosya ile gidiyoruz. Bu dosya Cemevlerinin yasal statüye kavuşma isteğimizin olduğu dosya. Bunu da Başbakan’a vereceğiz. Başbakan ile yapacağımız görüşmenin ardından Meclis’te siyasi parti liderleri ile bir araya geleceğiz” diye konuştu.

“AKP’NİN BEYANLARI ORTADAYKEN PEK UMUTLU DEĞİLİM” 

Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Bekir Bozdağ’ın reform açıklamasıyla ilgili Demir ve Bermek gibi haberlerinin olmadığını belirterek AKP’nin Alevilerle ilgili beyanları ortadayken reform diye bahsettikleri paketten pek umutlu olmadığını vurguladı. Geçmez, “Hükümet umarım Aleviliği Sünni inanış temelinde değil de hukuk temelinde ele alarak çözüm bulmaya çalışır. Sünni inancın temelinde ele alıp çözüm bulmaya çalışırsa bir şey çıkmaz. Gerçi AKP ve Diyanet’in “Cemevleri kırmızı çizgimizidir” ve diğer ilgili beyanları, tavrı ortadayken pek bir şey beklemiyoruz” dedi.

“DİYANET BİR KÜSTAHLIK TAVRI İÇİNDE”

Diyanet’in ‘Cemevleri kırmızı çizgimizidir” açıklamasıyla “Diyanet bir küstahlık tavrı içinde” diyen Geçmez şu ifadelerle açıklamasını sürdürdü:

“Diyabet küstah bir dil kullanıyor. Diyanet başkanı bir devlet memuru ve bir devlet memuru bu dili kullanamaz. Diyanet bu açıklamasıyla ne kadar çirkin bir zihniyete sahip olduğunu da ortaya koydu. Yapılan bu açıklama, kullanılan bu dil sadece Alevileri değil Sünnileri de yaralamaktadır. Sünniler bu rezilliğe dur demeli. Siyasilerden önce toplum Diyanet tarafından rehin alınan inançlarını kurtarmalıdır.”

DİYANET GÜÇLÜ BİR SİYASİ VE EKONOMİK GÜÇ HALİNE GELDİ”

Geçmez, “Diyanet siyasal bir güç, ekonomik bir güç haline geldi. Ve bu gücünü siyasilere de dayandırarak Sünnilik temelinde kullanıyor. Diyanet bir Anayasal kuruluş olduğundan siyasilerin cesur davranıp bir anayasal değişiklikle Diyanet’i feshetmesi gerekir” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: HABERDAR  

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün