Türkiyeden Haberler

Alevi Kültür Dernekleri Başkanı: HDP’nin Alevi kimliğine yaptığı vurgu değerli

HDP Kocaeli Milletvekili adayı Ali Haydar Konca, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Ali Haydar Konca, HDP’nin Türkiye’ye yeni bir siyaset kültürü kazandırdığını belirterek, Türkiye’de 20 milyon Alevi yaşadığını ancak Alevilerin yıllarca iktidar partileri ve sistem tarafından ötekileştirildiğini söyledi. “Devlet bütün inançlara eşit mesafede durmalıdır,” diyen Konca, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iktidar partisinin yan kurumu gibi çalışıyor. Bütçesi Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin üç katı. Aleviler bu ülkede vergi veriyorlar ama onların vergileri ile çocukları zorla başka bir inancın eğitimini almak zorunda kalıyor” diye konuştu.

HDP’nin bütün inançların özgürce yaşamasını savunan belirten Konca, devletin inançlardan elini çekmesi gerektiğini vurguladı. Demirtaş’ın tepki göstermesi sonucu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Mercedes arabasını geri vermek zorunda kaldığını, bugün Alevilerin öncelikli görevinin AKP iktidarından kurtulmak olduğunu belirten Konca, bunun için HDP’nin yüzde 10 barajını aşması gerektiğini dile getirdi.

“Türkiye’de Alevi muhalefeti, emekçi muhalefeti ve Kürt demokratik muhalefeti ve bütün ötekileştirilenler bir araya gelirse Türkiye’nin büyük bir demokratik dönüşüm yaşar” diyen Konca, HDP’nin çoğulcu ve demokratik çizgisiyle bunu gerçekleştireceğini söyledi.

DEMİR: ALEVİLER, SORUNLARI SAHİPLENEN ADAYLARA OY VERECEK

Daha sonra söz alan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise seçimlerde Alevilerin kendi kimliği ile siyaset yapan ve Alevilerin sorunlarını sahiplenen adaylara oy vereceğini belirterek HDP’nin Alevi kimliğine yaptığı vurguya değer verdiklerini söyledi. Ali Haydar Konca’nın Kocaeli’de tanınan bilinen mümtaz bir şahsiyet olduğunu  söyleyen Demir, seçimlerde başarı dileklerini bildirdi. (Demokrat Haber)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün