Türkiyeden Haberler

‘Alevi Lisesi ancak yeni ‘Hızır Paşa’lar yetiştirir’

İstanbul Küçükçekmece’de “Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi”nin temelleri geçtiğimiz günlerde atılmasının ardından, bir tepki de İzmir Demokratik Alevi Derneği’nden (İDAD) geldi. İDAD, projeyi “truva atına” benzetti.

İstanbul Küçükçekmece’de “Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi” adında, Alevi-Bektaşi inancına uygun olduğu iddia edilen, “dede-baba” yetiştirmek üzere ilk  Alevi Lisesi’nin temelleri geçtiğimiz günlerde atılmıştı.

Okulun açılış töreninde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Alevi eğitim programının hazırlamasında katkısı olan ”Dost Eli Yardım ve Eğitim Vakfı”na teşekkür etti. Vakfın Başkanı Sakine Tükek ise  AKP  İstanbul 3. Bölgeden milletvekili aday adayı.

ANF’nin haberine göre, “Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi”nin açılışına bir tepki de İzmir Demokratik Alevi Derneği’nden geldi. İDAD’ın yöneticilerinden Asil Benler ve Ersin Özgül, projeyi “truva atına” benzetti.

AKP’nin fethedemediği ”İkrar” kalesini bu sefer de truva atıyla vurmaya çalışacağını vurgulayan Özgül, “Truva atı ise sözde yetiştirilen yol düşkünü Alevi dedelerinden oluşacak. Bu okul her ne kadar bağımsız olacaksa da biliyoruz ki, devletin Alevi tanımına paralel işbirliği içinde olacak. Doğal toplumdan bu yana sömürüye, birbirini tahakküm altına almaya ve devletli uygarlığa en kapalı inanç olan Aleviliğin akıbeti açık ki iktidara bulaşmaya götürülecek” dedi.

MÜRİT YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR
Kapatılan ve dağıtılan Dersim Alevi Ocaklarını hatırlatan Özgül, bu ocakların, Kızılbaşların hiyerarşik örgütlenme ve toplumsal sorunlarının çözüm mekanı olduğunu anlattı. 15’inci yüzyıl sonundan itibaren  Alevi Ocaklarının özgünlüğü ve örgütlülüğünün bozulmaya ve dağıtılmaya çalışıldığına vurgu yapan Özgül, Alevi Ocaklarının Osmanlı eliyle Bektaşi dergahlarına bağlanarak, mürit yapılmaya çalışıldığını aktardı.

Özgül, “Asıl Alevi okulları olan ocaklarımız,  işlemez hale getirilmiş ve içleri boşaltılmıştır. Sistem kendi elleriyle kapatıp işlemez hale getirdiği Alevi ocaklarına alternatif  olarak bugünün kriterlerini uygun kendi Alevilerini yetiştirmek için bu okulları açıyor” dedi.

ANCAK HIZIR PAŞALAR YETİŞİR
Bu projenin yeni “Hızır Paşalar” yetiştirme projesi olduğuna vurgu yapan Benler ise AKP’nin farklı hesaplar yaptığına dikkat çekti. Benler, AKP’nin Alevilerin ibadet mekanları olarak gördükleri cem evlerini “cümbüş evi” olarak nitelemesini ve cem evlerinin  ibadethane olarak kabul etmeyen zihniyetinin halen  değişmediğini söyledi. Bu projelerin yükselen Alevi muhalefetini yumuşatmak için olduğunu söyleyen Benler, okul projesinin Aleviliği Sünni İslam içinde eritmek için tasarlandığını belirtti.

http://haber.sol.org.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün